Fotowoltaika zyskuje rosnącą popularność na całym świecie. Farmy fotowoltaiczne coraz częściej zastępują tradycyjne elektrownie zasilane paliwami kopalnymi. Na montaż mikroinstalacji decydują się właściciele gospodarstw domowych, rolnicy i firmy produkujące prąd na własne potrzeby. Czy fotowoltaika jest przyszłością światowej gospodarki energetycznej? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź.
Jak działa fotowoltaika?
Zadaniem instalacji fotowoltaicznych jest wytwarzanie energii elektrycznej. Do tego celu wykorzystują naturalne światło słoneczne. Jak tłumaczą pracownicy firmy EL-WiK, zajmującej się montażem fotowoltaiki w województwie podkarpackim, panele fotowoltaiczne absorbują promieniowanie słoneczne i przekształcają je na energię elektryczną. Ponieważ wytwarzany jest tu prąd stały, a do zasilania urządzeń elektrycznych potrzebny jest prąd zmienny, w skład instalacji wchodzą również odpowiednie urządzenia, tzw. inwertery, które odpowiedzialne są za jego przekształcanie. Niewielkie instalacje są wystarczające do niemal całkowitego pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy firmy na energię elektryczną. Duże farmy fotowoltaiczne, składające się z wielu ogniw, mogą natomiast zastąpić tradycyjne elektrownie, wytwarzając duże ilości prądu.
Dlaczego fotowoltaika to przyszłościowe rozwiązanie?
Chociaż węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny wciąż stanowią podstawę światowej energetyki, z roku na rok obserwuje się coraz istotniejszą rolę odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika oraz inne rozwiązania z zakresu OZE, takie jak farmy wiatrowe czy elektrownie wodne mają spore szanse na zawładnięcie rynkiem energetycznym w przyszłości. Przyczynia się do tego m.in. coraz mniejsza dostępność paliw kopalnych, a także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństw i światowych rządów. Farmy i instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania przyjazne dla środowiska, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego, nie wpływają zatem na eksploatację źródeł odnawialnych. Ponadto mogą pracować nieprzerwanie nawet przez kilkadziesiąt lat, a po zakończeniu okresu eksploatacji ich elementy mogą zostać poddane recyklingowi.
W dobie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną koniecznością staje się poszukiwanie ekologicznych sposobów jej wytwarzania na dużą i mniejszą skalę. Fotowoltaika to bez wątpienia rozwiązanie, które ma szansę stać się przyszłością światowej gospodarki energetycznej. Wpływają na to jej liczne zalety, w tym niska ingerencja w środowisko naturalne, wieloletnia trwałość, a także możliwość produkcji prądu na dużą skalę, jak również dla pojedynczych gospodarstw czy przedsiębiorstw.