TRENDING

Jak działają dotykowe włączniki

Kobieta używająca włącznika dotykowego

Spis treści

Obecnie urządzając mieszkanie lub dom, zwracamy dużo większą uwagę na szczegóły. Idąc z duchem czasu, podczas aranżacji niemal każdego wnętrza możemy wykorzystać w nim nowoczesne technologie, które poprawiają komfort użytkowania takich przestrzeni, ale również pozytywnie wpływają na ich estetykę. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się dotykowe włączniki łączące w sobie atrakcyjny design i funkcjonalność. Jak jednak działają takie elementy? Podpowiadamy.

Czym różnią się włączniki dotykowe światła od ich tradycyjnych wersji?

Aranżując dowolną przestrzeń, obecnie możemy wykorzystać już nie tylko tradycyjne ale również dotykowe wersje włączników. Ze względu na to, że to nowoczesne rozwiązanie nie jest jeszcze tak popularne jak jego klasyczna wersja, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym różnią się między sobą te produkty. Włączniki dotykowe, jak sama nazwa wskazuje, reagują na dotyk palca dzięki zastosowanemu w nich czujnikowi ciepła. Tradycyjne przełączniki z kolei wyposażone są w dźwignię, którą podnosi się lub opuszcza. Co więcej, niektóre włączniki dotykowe szklane można połączyć za pomocą sieci WiFi ze smartfonem lub tabletem i za pośrednictwem tego urządzenia sterować światłem w pomieszczeniu. Są więc Idealnym rozwiązaniem dla osób, które doceniają zalety inteligentnego domu.

Jak zbudowane są włączniki dotykowe szklane?

Włączniki dotykowe wykonane są z kilku elementów, które wpływają na funkcjonalność i estetykę takich produktów. Wśród najważniejszych wymienia się panel szklany, czyli zewnętrzną elegancką część wykonaną z trwałego i odpornego szkła hartowanego. Panel ten posiada powierzchnię dotykową, która reaguje na dotyk, umożliwiając kontrolę oświetlenia. Znajduje się on zazwyczaj w ramce montażowej która zapewnia stabilne mocowanie tego elementu w ścianie, a także bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Wewnątrz włączniki dotykowe posiadają moduł zawierający zaawansowaną elektronikę, który odpowiada przede wszystkim za przetworzenie sygnałów dotykowych i sterowanie oświetleniem.

Na jakiej zasadzie działają włączniki dotykowe?

Żeby móc docenić innowacyjność zastosowanej w tym produkcie technologii, warto poznać jego zasadę działania. Kluczowa część, bez której włączniki dotykowe światła nie byłyby tak funkcjonalne to moduł zawierający sensor dotyku. Wykorzystuje się w nim podobną technologię jak na przykład w smartfonach czy tabletach, gdzie ciało ludzkie staje się przewodnikiem elektrycznym. Dlatego w momencie kiedy użytkownik dotyka włącznika dotykowego, jego ciało zmienia pojemność elektryczną panelu w stopniu wystarczającym do aktywacji obwodu i włączenia bądź wyłączenia światła. Wewnątrz tego produktu znajduje się zaawansowany obwód elektroniczny, którego celem jest przesyłanie sygnału i odpowiednich komend do systemu oświetlenia. Dzięki temu produkty takie mogą działać z precyzją, która nie jest osiągalna w przypadku ich tradycyjnych wersji. Konstrukcja, jaką wyróżniają się włączniki dotykowe szklane jest jednak bezpieczna i maksymalnie minimalizuje ryzyko porażenia elektrycznego, a dodatkowo chroni moduł przed zalaniem wodą.

Powiązane artykuły