Płyty gipsowo-kartonowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ ich montaż nie jest skomplikowany. Zdecydowana większość osób woli postawić na takie nowoczesne rozwiązanie niż stawiać ściany w tradycyjny sposób. Płyty gipsowe montuje się, korzystając ze stelaża lub kleju, a każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Który z tych sposobów jest lepszy?
Spis treści
Montaż płyt gipsowo-kartonowych – kiedy warto się na niego zdecydować?
Chcąc wykonać montaż płyt g-k na ścianie, która ma wyraźne ubytki, lepiej zdecydować się w pierwszej kolejności na wykonanie stelaża. W ten sposób będziemy mieli pewność, że ściana na końcowym etapie będzie równa. To rozwiązanie także sprawdza się doskonale w przypadku skosów na strychach czy poddaszach. Znacznie ułatwia ono pracę właśnie w takich wymagających miejscach.
Montaż na klej najczęściej wykonuje się w nowym budownictwie, gdzie ma się do czynienia ze ścianami równymi. Taka opcja jest bardzo szybka i dzięki niej można wykonać kilkanaście metrów kwadratowych remontu w jeden dzień. Ważne jest jednak, by płyty połączyć ze sobą za pomocą odpowiedniej spoiny szpachlowej.
Płyty g-k i klej
Zawsze należy pamiętać, że w przypadku renowacji ściany, należy postawić na możliwie największe płyty g-k. W ten sposób będzie można zapewnić większą wytrzymałość całej konstrukcji. Bardzo ważne jest to, by między płytami a sufitem zawsze pozostawić 1 cm odstępu.
Ściana musi być oczyszczona i zagruntowana, by można było położyć na niej klej gipsowy. To dzięki niemu płyta będzie trzymać się na ścianie. Istotne jest to, żeby na płytę nałożyć placki kleju o grubości ok 2 cm i średnicy 10 cm. Ich rozstaw powinien wynosić około 30-40 cm, a ich objętość powinna ok. 0,3 l. Jeżeli pomieszczenie jest wąskie, to zamiast bezpośrednio na płytę, lepiej klej umieść od razu na ścianie. Potem płytę będzie można przyłożyć do ściany i w razie konieczności w ciągu kilku lub kilkunastu minut jeszcze dosunąć, skorygować zanim klej nie zaschnie.
Położenie płyt to jednak nie koniec prac. Należy także pamiętać o tym, by wykonać ich spoinowanie oraz szpachlowanie. Decydując się na szpachlowanie, należy uwzględnić także takie czynniki jak: właściwości masy szpachlowej, rodzaj krawędzi płyty, typ zastosowanej masy zbrojącej. Jest to ważne, ponieważ masy, które dedykowane są do tego typu konstrukcji, mają właściwości dostosowane do specyficznych wymagań płytkiej krawędzi.
Wyzwania związane z montażem płyt na profile
Ten sposób montażu jest trochę bardziej skomplikowany, co jednak nie oznacza, że należy zrezygnować z jego wykonania. Należy pamiętać o tym, by stawiać na profile aluminiowe (pionowe i poziome), których konstrukcja jest sztywna. Nie może się ona uginać, ponieważ nie będzie w stanie wytrzymać ciężaru płyt. Tego typu montaż warto wykonać, mając krzywe ściany. Jest to doskonała alternatywa dla tych osób, które chciałyby ukryć różnego rodzaju przewody lub remontują mieszkanie w starym budownictwie.
Przystępując do prac montażowych, należy za pomocą poziomicy laserowej wyznaczyć płaszczyznę zabudowy na suficie oraz na podłodze. Taśmą piankową należy podkleić profile, które trzeba będzie przytwierdzić do podłoża za pomocą kołków szybkiego montażu. Istotne jest to, by rozstaw pomiędzy kolejnymi kołkami wynosił maksymalnie 100 cm. Pierwszy kołek musi znajdować się w odległości nieprzekraczającej 40 cm od samej ściany.
Warto pamiętać o tym, że wszystkie elementy stelaża pod płyty gipsowe można swobodnie docinać i dostosowywać do pomieszczenia. Uchwyty należy umieścić w odległości w rozstawie 60 cm w poziomie i 125 cm w pionie, a następnie przykręcić do profili za pomocą wkrętów typu pchełka. Po wykonaniu montażu należy sprawdzić, czy cała płaszczyzna jest równa.
W tym momencie można pomyśleć o położeniu wełny mineralnej, by zwiększyć izolację akustyczną. Końce uchwytów należy odgiąć pod kątem 90 stopni, dzięki czemu nie będą one wystawać ponad lico profilu. Płyty g-k należy przykręcić do podłoża za pomocą podkładek, których grubość będzie wynosić 10 mm. W ten sposób nie będą one stały bezpośrednio na podłodze w trakcie wykonywania montażu. Ważne jest to, by same płyty przytwierdzić wyłącznie do profili pionowych.