Jakie są zalety i zastosowania koparki gąsienicowej?

Spis treści

Koparka gąsienicowa to sprzęt używany na szeroką skalę w budownictwie i przy różnego rodzaju pracach terenowych. Dzięki zastąpieniu klasycznych kół gąsienicami doskonale sprawdza się w praktycznie każdym terenie. Jakie są jej konkretne zalety i gdzie się jej najczęściej używa? Wyjaśniamy.

Jakie ma zalety koparka gąsienicowa?

Istotną zaletą każdej koparki gąsienicowej jest przede wszystkim wysoka przyczepność do podłoża. Na jej wyposażeniu znajduje się specjalny układ gąsienic, który równomiernie rozkłada ciężar pojazdu na całą powierzchnię. Tym samym zachowuje maksymalną stabilność zarówno w trakcie wykonywania prac z użyciem łyżki, jak i w momencie przemieszczania się po nierównym terenie. Na rynku dostępne są także koparki kołowe, które nie nadają się do prac terenowych, ale za to świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju halach i magazynach.

Niebagatelną zaletą koparek gąsienicowych jest także ich tania eksploatacja. Mimo dużej mocy nie spalają wielkiej ilości paliwa. Są stworzone z wytrzymałych i niezwykle odpornych materiałów, więc nawet po wielu latach użytkowania zachowują swoje pierwotne właściwości i pełnię możliwości. Koparki gąsienicowe są także dobrze przemyślane konstrukcyjne, dzięki czemu zazwyczaj nie zdarzają się im poważniejsze awarie. Łatwo także uzyskać dostęp do poszczególnych elementów sprzętu, aby przeprowadzić niezbędne naprawy i wykonać samodzielną konserwację polegającą najczęściej na uzupełnieniu płynów hydraulicznych i smarów.

Gdzie najczęściej używa się koparek gąsienicowych?

Koparki gąsienicowe są sprzętem o szerokim spektrum zastosowań. Używa się ich zazwyczaj na trudnym terenie. Świetnie radzą sobie zarówno na utwardzonym gruncie, jak i w błocie, a nawet w grząskim piasku. Takie maszyny można dostrzec najczęściej na placach budowy, gdzie wykonują różnorakie prace związane z przeprowadzaniem głębokich i płytkich wykopów. Świetnie sprawdzają się także przy wyrównywaniu terenu oraz w transporcie materiałów.

Koparki gąsienicowe Caterpillar wyróżniają się znacznie większymi możliwościami. Głównie ze względu na to, że w ich przypadku możliwy jest montaż dodatkowych narzędzi roboczych, między innymi dużych wiertnic, młotów oraz łyżek kopiących i skarpowych o różnorakim zastosowaniu. Można więc używać ich zamiennie z innymi sprzętami w specjalistycznych pracach budowlanych.

Powiązane artykuły