Profesjonalna uprawa roślin wymaga sporych inwestycji i przygotowań. Jednym z bardzo ważnych aspektów jest oświetlenie, zwłaszcza w przypadku nastawiania się na uprawę całoroczną. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu rośliny dają sobie radę nawet poza sezonem wegetacyjnym.

Doświetlanie roślin uprawnych – dlaczego jest tak ważne?

Uprawa roślin na skalę przemysłową byłaby znacznie trudniejsza, gdyby nie możliwość stosowania wspomnianych rozwiązań. Łatwa w eksploatacji lampa led do roślin pozwala uprawiać rośliny cały rok, latem, wiosną, zimą… niemożliwe staje się możliwe. Bez tego rodzaju lamp produkcja stawałaby już na początku jesieni.

Lampy doświetlające rośliny uzupełniają albo całkowicie zastępują naturalne światło słoneczne. Jest to tzw. białe światło. Użytkownik ma możliwość regulowania mocy świecenia lub może wyłączyć część lamp, jeśli w danym momencie mają świecić słabiej.

Doświetlanie upraw LED – jakie lampy są odpowiednie?

Mając profesjonalną uprawę, warto wybrać lampy z systemem modulacji światła – na przykład modele PERFAND LED Andrzej Trawiński. Możliwość regulacji jest ważna zawsze i nie ma związku wyłącznie z oszczędnością. Chodzi głównie o dobrostan roślin, które mogą mieć różne potrzeby i upodobania.

Istnieją rodzaje oświetlenia związane z konkretnym rodzajem uprawy, a nawet gatunkiem. Przykład stanowią dedykowane lampy led do uprawy konopi. Nowoczesne produkty są przed wypuszczeniem do sprzedaży testowane przez przynajmniej kilka lat przy danym gatunku roślin.

Doświetlanie roślin w szklarni – jakie lampy powinny być używane?

Niektóre rośliny uprawiane są w szklarniach. Przez powierzchnie ścian do wewnątrz wpada dość sporo światła słonecznego, ale niekiedy okazuje się to za mało. Doświetlanie roślin uprawnych w szklarni jest też wskazane, gdy rośliny nie rosną wystarczająco szybko i trzeba przedłużyć okres wegetacyjny.

Podsumowując, korzystanie z lamp LED do oświetlania roślin jest wręcz wskazane w przypadku upraw przemysłowych. Wydajne i jasne oświetlenie pozwala uzyskać wyższe, lepszej jakości plony.

Dodaj komentarz