Płyty meblowe wykorzystuje się przy produkcji wielu mebli domowych. Aby płyta była trwała i przez długi czas pozostała w nienaruszonym stanie, ważne jest jej dokładne oklejenie oraz zabezpieczenie krawędzi. Na czym dokładnie polega oklejanie brzegów wyciętych płyt meblowych?
Dlaczego płyty meblowe muszą być oklejane?
Płyta meblowa, w której brzegi zostały prawidłowo oklejone, nie będzie ulegała zniszczeniu, nawet wtedy, gdy będzie narażona na działanie wilgoci, pary wodnej czy ciepła (czyli np. w łazience lub kuchni). Odpowiednie zabezpieczenie krawędzi płyty meblowej i jej oklejanie w Gdańsku oraz innych miastach jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. okleiniarki. Zapewnia to dużą trwałość i sprawia, że meble będą służyły przez wiele lat.
Istnieją dwa rodzaje obrzeży do płyt meblowych. Jeden z nich to taśma PCV, którą mocuje się na krawędzi za pomocą kleju. Drugi rodzaj to laminat, który posiada samoprzylepną warstwę. Pod wpływem ciepła klej się roztapia i wnika głęboko w strukturę płyty, przez co przyczepność jest o wiele lepsza.
Na czym polega oklejanie brzegów płyt meblowych?
Aby oklejanie płyty było trwałe i nie ulegało zniszczeniom, ważne jest odpowiednie przygotowanie płyty przed rozpoczęciem oklejania. Do tego wymagane jest użycie specjalnych narzędzi i preparatów. Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie brzegu płyty oraz jej wyrównanie. Dopiero później można przystąpić do oklejania. Specjaliści korzystający z fachowych urządzeń, muszą nadzorować przebieg całego procesu. Jeśli oklejanie jest wykonywane ręcznie, bo oklejenia wymaga tylko mały kawałek płyty, do rozgrzania kleju na obrzeżu wykorzystuje się opalarkę.
Zakup mebli wykonanych na zamówienie pozwala zrealizować każdy projekt. Pamiętaj, żeby uzgodnić z producentem wszystkie szczegóły, również rodzaj okleiny do obrzeża. Fachowiec, jak np. firma Strefa Płyt ABO oprócz szerokiego asortymentu, doradzi również wybór najlepszego rodzaju oklejenia, tak żeby był dostosowany do pomieszczenia, w którym meble będą montowane i używane.