TRENDING

Oświetlenie LED – sposób na oszczędzanie pieniędzy i środowiska

Spis treści

Podwyżki, których skutki odczuwamy w ostatnim czasie, sprawiły, że z niepokojem patrzymy na rachunki mieszkaniowe. Nie zapominajmy jednak, że możemy mieć realny wpływ na wysokość wydatków na utrzymanie domu. Znaczącą ich część stanowi energia elektryczna, a jej zużycie można zredukować, m.in. wykorzystując energooszczędne oświetlenie.   

Nikogo nie powinno zaskoczyć stwierdzenie, że najtańsza energia to ta, której nie zużyliśmy. Chcąc zmniejszyć rachunki za prąd, warto więc zastanowić się, co możemy zrobić, aby zużywać jej mniej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże oszczędności w sumie daje wprowadzenie pozornie małych zmian. Wystarczy wcielić w życie kilka dobrych nawyków, a przede wszystkim wymienić urządzenia, na takie, które pochłaniają mniej energii. Pozytywną zmianę odczuje nie tylko nasz portfel, ale również środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu oznacza bowiem redukcję gazów cieplarnianych. Przyjmuje się, że zaoszczędzona megawatogodzina przekłada się na ok. 0,5 t mniej dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery.

Jasno wokół domu

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez prądu. Wiele urządzeń, które ułatwiają nam życie, jest zasilana energią elektryczną. Jedną z ważnych kwestii jest oświetlenie – nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz budynku. To dzięki niemu możemy funkcjonować po zmroku, pełni ono przede wszystkim rolę użytkową i zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie stanowi też ważny element dekoracyjny, nadając przestrzeni przyjemny klimat. Dążenie do zmniejszenia zużycia prądu nie musi wcale oznaczać rezygnacji z komfortu, jaki zapewnia nam dobre oświetlenie naszego domu i posesji. Kluczowy jest odpowiedni dobór źródła światła.

– Najbardziej efektywnym źródłem światła jest technologia LED – stwierdza Małgorzata Podemska, ekspert firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wykorzystuje się ją nie tylko w oświetleniu wewnętrznym, ale też w lampach ogrodowych i ogrodzeniowych. Zapewniają one równie dużo światła, co starsze typy żarówek, przy ponad dziesięciokrotnie mniejszym zużyciu prądu. Nasze lampy ogrodowe zużywają zaledwie 4,7-6,9 W, a ogrodzeniowe 4,7-14 W. Co ważne, są też znacznie trwalsze. Żywotność diod LED wynosi ponad 40 tysięcy godzin. Neutralne światło, jakie dają lampy LED zastosowane w zewnętrznych oprawach Plast-Met, idealnie podkreśla wszystkie atuty przestrzeni wokół budynku.

Dopasuj światło do potrzeb

Odpowiedzialne wykorzystywanie energii polega również na racjonalnym używaniu oświetlenia, a więc włączaniu go w takich miejscach i wówczas, kiedy i jest naprawdę przydatne.

– Dużym ułatwieniem w optymalnym zarządzaniu oświetleniem jest nowoczesna technologia – podkreśla specjalistka z firmy Plast-Met. – Lampy z oferty Plast-Met współpracują z urządzeniami wBox, które pozwalają na wyjątkowo wygodne, zdalne sterowanie instalacją. Dzięki sterownikom wLightBoxS i aplikacji, można nie tylko włączać i wyłączać konkretne punkty świetlne, ale też ustawiać czas ich działania i intensywność światła oraz programować scenariusze oświetleniowe dla poszczególnych stref w ogrodzie. A wszystko to z dowolnego miejsca za pomocą smartfona lub tabletu.

Oszczędności przyniesie również zastosowanie czujnika zmierzchu, dzięki któremu lampy będą włączały się dokładnie wtedy, kiedy zapadnie zmrok, a wyłączały po wschodzie słońca. Inną metodą jest opracowanie optymalnego harmonogramu, w oparciu o który będzie funkcjonowało oświetlenie zewnętrzne, a który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Powiązane artykuły