Palniki olejowe – czym się charakteryzują?

ogrzewanie

Spis treści

Wybierając źródło ciepła do domu czy też do firmy warto zwrócić uwagę na różne rozwiązania, które oferuje w dzisiejszych czasach rynek grzewczy. Nowoczesne domy i mieszkania często wykorzystują ekologiczne rozwiązania. W przypadku ciepła zazwyczaj są to pompy ciepła, a w przypadku prądu panele fotowoltaiczne. Rozwiązań, które zapewniają ciepło w danym miejscu jest tak naprawdę wiele. Do jednych z popularnych metod ogrzewania należy ogrzewanie przy pomocy palników olejowych. Są to proste w budowie urządzenia, które szybko zapewniają ciepło nawet i w dużych pomieszczeniach. Warto zatem dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Czym jest palnik olejowy? – Krótka charakterystyka

Urządzenia takie jak palniki olejowe w Warszawie są dosyć proste w obsłudze. Można to porównać do prostego silnika samochodowego. W przypadku palników olejowych paliwo jest dostarczane za pomocą cienkiej dyszy, która następnie je rozpyla. Wytworzony spray za sprawą iskry zapala się, co w efekcie nadaje ciepło. Paliwem, które wykorzystuje się w takich palnikach jest oczywiście olej. Może być to olej odpadowy, opałowe czy też innego typu. Najistotniejszą rzeczą związana z użytkowaniem palnika olejowego jest jego regularne czyszczenie. Dysze mają tendencje do zapychania się za sprawą oleju. Aby wyeliminować niebezpieczne sytuacje należy regularnie przeprowadzać czyszczenie i serwis urządzenia. Kolejną bardzo istotną sprawą jest dobra wentylacja pomieszczenia. Chodzi o to, aby skutecznie usuwać produkty uboczne, które powstają podczas spalania się paliwa. Mogą być one groźne dla zdrowia i powodować niebezpieczne sytuacje. Nie mniej jednak palniki olejowe są bardzo popularne w wielu miejscach, a ich dostępność w sklepach z artykułami domowymi jest bardzo duża.

Co warto jeszcze wiedzieć na temat palników olejowych?

Trzeba wiedzieć, że palnik olejowy spełni swoją funkcję i będzie bezpieczny tylko w odpowiedzialnych rękach. Nie wolno wlewać do niego paliwa niewiadomego pochodzenia. Może spowodować to wcześniej wspomniane zatkanie dyszy, które w efekcie może być niebezpieczne. Bardzo istotne jest zamontowanie również czujników tlenku węgla w miejscu, które taki palnik ogrzewa. Pomoże to zdiagnozować wyciek jak też inne niebezpieczne sytuacje.

Powiązane artykuły