Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Przestrzeń wokół domu. Funkcjonalnie i kreatywnie! - Aranżuj dom - mieszkaj dobrze!
  TRENDING

Przestrzeń wokół domu. Funkcjonalnie i kreatywnie!

Spis treści

Sposób, w jaki zaprojektujemy przestrzeń wokół domu ma olbrzymie znaczenie. Dlatego, gdy budujemy nowy dom, dobrze jest zlecić to zadanie profesjonalistom. Wymagają tego zresztą obowiązujące przepisy prawa. Jednak nie oznacza to braku swobody w aranżacji przestrzeni!

Gdy znajdziemy już wymarzoną działkę, na której planujemy wybudować dom, konieczne jest wykonanie projektu budynku oraz jego otoczenia, czyli projektu zagospodarowania terenu. Dokumenty te należy złożyć w urzędzie, w momencie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Projekt zagospodarowania działki jest nieodłącznym elementem projektu budowlanego i jest on o tyle ważny, że określa, gdzie dokładnie w obrębie posiadanej działki może być ulokowany budynek. Projekt musi być opracowany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania. Dzięki temu nie tylko spełnimy wymagania zawarte w przepisach, ale także będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania przestrzenne dla otoczenia domu, które zagwarantują komfort i wygodę jego użytkowania. Nie ogranicza to jednak w żaden sposób naszej pomysłowości w kwestiach aranżacji. Do wykonania ścieżek, podjazdów, tarasów czy ogrodzenia możemy dobrać prefabrykaty betonowe odpowiadające naszym gustom oraz stylowi, w którym wzniesiemy dom. Niektóre z nich są na tyle uniwersalne, że w praktyce sprawdzą się wszędzie.

Uniwersalne w każdym wymiarze

Liczba dostępnych na rynku produktów, z których możemy zbudować nawierzchnię, jest bardzo duża. Niektóre z nich wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi i nieprzeciętną estetyką. Do tej grupy z całą pewnością należą płyty Polbruk MultiComplex oraz Triada. Dzięki grubości 6 cm, płyty MultiComplex można zastosować zarówno na alejkach w ogrodzie, jak i na tarasach, natomiast kostkę Triada charakteryzującą się grubością 8 cm, na drogach dojazdowych w obrębie posesji czy miejscach postojowych dla samochodów osobowych. Na tym ich uniwersalne zastosowanie się nie kończy. Prostokątne kształty oraz szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że pasują one praktycznie do każdego stylu, w jakim zamierzamy wybudować dom. MultiComplex jest dostępny w odcieniach szarości (nerino, stalowym, bazaltowym, alpen), beżu (ivory, latte) oraz brązów (cortado, masala). Triada natomiast występuje w kolorze szarym i grafitowym. Nawierzchnia w odcieniach szarości lub beży doskonale sprawdza się w stylach nowoczesnym, skandynawskim oraz japońskim. Natomiast brązy pięknie uzupełniają aranżacje „w klimacie” rustykalnym czy śródziemnomorskim. Wygląd to jednak nie wszystko – liczy się również funkcjonalność całości założenia. O to właśnie musi zadbać architekt w projekcie zagospodarowania terenu, uwzględniając między innymi zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy szereg wytycznych wynikających z prawa budowlanego. Regulują one zależności pomiędzy poszczególnymi elementami znajdującymi się na posesji, a także uwzględniają m.in. minimalną szerokość drogi dojazdowej czy długość i szerokość miejsc parkingowych. Przepisy prawa określają również parametry innych elementów znajdujących się na posesji.

Powiązane artykuły