TRENDING

Robot koszący – jak to działa?

robot koszący podczas pracy

Spis treści

Piękna i zadbana murawa w ogrodzie stanowi wizytówkę każdego domu. Kluczem sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na systematycznym nawadnianiu trawnika i jego koszeniu. Zobacz, jak zadbać o trawę, by rosła gęsta, zielona i zdrowa.

Sprzęt do koszenia trawy?

Podstawowym i niezbędnym sprzętem do pielęgnacji przydomowego trawnika jest kosiarka. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów – wystarczy wybrać odpowiedni (czyli właściwie dopasowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb) model. W ofercie znanych producentów można znaleźć między innymi kosiarki:

  • ręczne – pchane przez człowieka,
  • elektryczne (w tym akumulatorowe),
  • spalinowe (dwu- lub czterosuwowe),
  • hybrydowe działające na zasilaniu z akumulatora lub z sieci).

Alternatywę dla tradycyjnych kosiarek stanowią natomiast:

  • podkaszarki (elektryczne lub spalinowe) – zapewniają lepszy dostęp do różnych zakamarków ogrodu oraz umożliwiają podcinanie trawy w bezpośrednim sąsiedztwie rabatek i obrzeży,
  • kosy spalinowe,
  • traktorki – idealne do pielęgnacji dużych powierzchni,
  • roboty koszące – idealne dla zapracowanych.
robot koszący kosi trawę, Ty możesz skupić się na innych czynnościach

Robot koszący – działanie

Regularne koszenie trawnika, szczególnie na większych powierzchniach, jest pracochłonne i zajmuje mnóstwo czasu. W związku z tym coraz większą popularnością wśród właścicieli domów cieszy się robot koszący, który stanowi idealne rozwiązanie dla zapracowanych i zabieganych osób. Odpowiednio zaprogramowane przez użytkownika urządzenie samodzielnie kosi trawę bez ingerencji człowieka. Programowanie polega na wyznaczeniu na trawniku stref koszenia za pomocą przewodu elektrycznego obwodowego, w którym płynie prąd elektryczny o niskim napięciu. Dzięki czujnikom robot wykrywa przewód i traktuje go jak „ścianę”, od której się odbija. Dodatkowo każdy robot posiada własną stację bazową, do której samodzielnie podjeżdża, aby się naładować. Cykl pracy urządzenia obejmuje:

  • ładowanie akumulatora,
  • koszenie,
  • zjazd do stacji,
  • powrót do ostatniego miejsca,
  • dalsze koszenie.

Robot koszący może działać w trybie nieprzerwanym. Użytkownicy zwykle programują urządzenie na wybrane dni tygodnia i określone godziny, np. pod nieobecność domowników.

Zalety robotów koszących

Nowoczesne roboty koszące zostały wyposażone w system czujników, które pozwalają omijać różne przeszkody i kosić dokładnie teren, jaki został wskazany (zaprogramowany) przez użytkownika. Dzięki temu nie uszkodzą cennych okazów roślin, rosnących na krawędzi trawnika lub na rabatach, znajdujących się na wytyczonym obszarze. Co więcej roboty koszące najnowszej generacji potrafią rozpoznawać także żywe przeszkody takie jak: zwierzęta czy ptaki. Urządzenie posiada również pojemny akumulator, dzięki któremu czas pracy wynosi od jednej do kilku godzin na jednym ładowaniu. W urządzeniach o średniej wydajności dedykowanych do przydomowych trawników o powierzchni poniżej 1000 m2 średni czas pracy bez ładowania wynosi około 70 minut.

Zaawansowane technologicznie roboty koszące zostały zaprojektowane do codziennej pracy w każdych warunkach pogodowych – nawet w deszcz.  Doskonale sprawdzają się na różnych powierzchniach, bez względu na wielkość czy ukształtowanie.

robot koszący dokładnie skosi trawę nawet na nierównym terenie

System alarmów chroni urządzenie przed podniesieniem go przez osobę nieupoważnioną. Za pośrednictwem GPS robot koszący samodzielnie określa swoje położenie, dzięki czemu zawsze znajduje najkrótszą drogę do bazy i alarmuje, gdy opuści wytyczony teren koszenia lub ogród.

Czytaj więcej: https://tech.wp.pl/inteligentne-roboty-koszace-husqvarna-do-wymagajacych-trawnikow-6623280856308672a

Jak zainstalować robot koszący?

Instalacja robota koszącego, wbrew pozorom, jest dosyć prosta i zajmuje niewiele czasu.  Obejmuje:

  • przygotowanie szkicu działki z zaznaczeniem domu, ścieżek, roślinności, różnych obiektów ogrodowych, itp.,
  • znalezienie odpowiedniego miejsca w ogrodzi dla stacji dokującej,
  • ułożenie pętli ograniczającej teren działania maszyny, według przygotowanego wcześniej szkicowego planu.

Roboty koszące są praktycznie bezobsługowe, ciche, ekologiczne i bezpieczne. Więcej informacji znajdziesz w artykule https://polskatimes.pl/ciche-roboty-koszace-husqvarna-alternatywa-dla-kosiarek-spalinowych/ar/c9-15509055

Powiązane artykuły