Jeśli chcesz cieszyć się słodkimi malinami z własnego ogródka, zwróć uwagę na ich odmianę. Wpływ na jakość owoców mają warunki, w jakich wzrastają. Nie bez znaczenia pozostaje także czas zbioru owoców – dojrzałe możesz zrywać wczesnym latem lub późną jesienią. Oto garść informacji, które warto poznać przed posadzeniem krzewów.
Najlepszym okresem na sadzenie jest jesień, od początku września do początku listopada, zawsze w temperaturze powyżej 4oC. Pamiętaj, że młode krzewy wymagają ściółkowania w zimie. Sadzenie malin wiosną jest możliwe, ale nie zalecane. W marcu i kwietniu występują jeszcze przymrozki, które są zagrożeniem dla roślin. Krzew ponadto musi mieć odpowiedni czas na ukorzenienie, dlatego im później go posadzisz, istnieje większe ryzyko, że się nie przyjmie. Weź pod uwagę to, że rośliny w pierwszym roku po posadzeniu będą mniej owocowały. Koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie sadzonki malin.
Spis treści
Jakie sadzonki malin wybierać?
Wybór jest ogromny, na rynku znajdziesz wiele odmian krzewów. Wczesne, smaczne i aromatyczne gatunki to:
-
Beskid – krzew charakteryzuje się dobrym wigorem, dorasta do 1,5 m wysokości i daje odrosty korzeniowe. Kwitnie w maju, a pierwsze owoce zaczynają dojrzewać w trzecim tygodniu lipca. Owocowanie trwa 5-6 tygodni. Owoce są aromatyczne i smaczne.
-
Norna – silnie rosnący krzew o rozłożystym pokroju, który rodzi owoce średniej i dużej wielkości, złożone z jednonasiennych, soczystych, czerwonych pestkowców. To wyjątkowo smaczne maliny, których zbiór jest łatwy, ale owoce źle znoszą transport.
Do innych, polecanych krzewów należą: Malling Promise, Canby oraz odporne na mróz Polany i Polki. Oto dodatkowe odmiany, na które również warto zwrócić uwagę, jeśli interesuje Cię kolor owoców, a także ich walory smakowe:
-
czerwone maliny – Aroma Queen, Pokusa, Himbotop, Veten – mają smaczne i aromatyczne jagody, owocują w drugiej połowie lipca,
-
żółte maliny – Alpengold, Herbstgold, Autumn Amber, Goldmarie, Fallgold – to jedne z najsłodszych odmian,
-
czarne maliny – Black Jewel i Bristol – ich owoce pojawiają się już w lipcu, są odporne na gnicie i uwodzą ciemnym, soczystym owocem.
Zakładając malinowy ogródek, warto sprawdzić przede wszystkim ofertę uznanych szkółek oraz miejsc, które doskonale znają się na uprawie tych krzewów.
Jak przygotować stanowisko do zasadzenia malin?
Odpowiednie miejsce dla roślin powinno być średnio cieniste, ponieważ silne słońce może powodować ich wysychanie. Maliny dobrze rosną w glebie próchniczej, żyznej i lekko przepuszczalnej. Podmokłe tereny spowodują gnicie rośliny. Przed zasadzeniem warto głęboko spulchnić ziemię, ze względu na mocno rozwinięty system korzeniowy krzewów. Dwa miesiące wcześniej przygotuj stanowisko, wykopując głębokie na 60 cm doły i wypełnij je próchniczną glebą.
Jak poprawnie zasadzić maliny?
Doły dla malin powinny mieć co najmniej 20 cm szerokości i 10 cm głębokości, a ich rozstaw wynosić około 50 cm. Wkładanie sadzonek do ziemi powinno się odbywać w sposób pionowy, a boki dołka zasyp próchniczą ziemią o współczynniku pH 5–6,5. Krzewy wymagają podpory, którą możesz wykonać samodzielnie lub zasadzić maliny przy płocie. Przycinanie korzeni i pędów to niezbędny zabieg przy sadzeniu – eliminuj sekatorem zbyt długie, wysuszone i uszkodzone korzenie. Pędy należy ucinać na długość 30–50 cm, ale koniecznie zwróć uwagę na to, by nie były przesuszone, dlatego przy przycinaniu włóż sadzonkę na 2–3 godziny do wiadra z wodą.