Budowa własnego domu to ogromne wyzwanie nie tylko pod względem finansowym. Należy przemyśleć wiele problemów jeszcze zanim w ogóle rozpocznie się budowa. Jak duży będzie dom, jak będzie wyglądała elewacja, czy na piętro będą prowadzić schody zabiegowe, czy proste, jakie będzie pokrycie dachu i jakie będzie nachylenie jego połaci. W jaki sposób będzie finansowana budowa, skąd wziąć ekipę budowlaną, jak będą odprowadzane ścieki i wiele innych. Nad większością tych problemów trzeba się zastanowić już na etapie projektowania domu.

Wybór schodów na piętro

Niezwykle ważnym aspektem w każdym domu, który posiada więcej niż jedną kondygnację, są odpowiednio zaprojektowane schody. Muszą one być dopasowane do charakteru wnętrza, wielkości domu, ale także do wieku i sprawności mieszkańców. Mogą to być schody proste i łamane, schody zabiegowe, wachlarzowe lub kręcone. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem są schody proste lub łamane ze spocznikiem. To najwygodniejszy sposób dostania się na piętro. Każdy stopień ma taką samą szerokość na jednym i na drugim końcu. Schody są łatwe do pokonywania. Wadą takiego rozwiązanie jest jednak to, że zabierają one stosunkowo dużo miejsca. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie schodów zabiegowych. Charakteryzują się tym, że każdy stopień jest węższy w środkowej części (przy duszy) i rozszerza się w kierunku ściany. Podczas wchodzenia i schodzenia po schodach zabiegowych należy zachować większą ostrożność. Zaletą jest jednak bardzo elegancki wygląd oraz to, że na budowę takich schodów trzeba przeznaczyć dużo mniej miejsca niż w przypadku schodów prostych i łamanych. Jeszcze inny pomysł to schody wachlarzowe. To najbardziej reprezentacyjne rozwiązanie jednak potrzeba do niego bardzo dużo miejsca. Sprawdzi się w bardzo dużych przestrzeniach, reprezentacyjnych holach i dużych korytarzach. Najmniej miejsca potrzeba na schody kręcone. Stosuje się je przede wszystkim w mniejszych przestrzeniach i bardzo rzadko wykorzystywane są w domach jednorodzinnych.

Aranżacja korytarza lub holu

Korytarz albo hol to pierwsze pomieszczenie, do jakiego trafiamy po wejściu do domu. Pełni ono funkcję reprezentacyjną i dlatego powinno być dobrze zaaranżowane. Ze względu na to, że współcześnie buduje się otwarte klatki schodowe, bardzo duże znaczenie ma wygląd schodów. Niezależnie czy inwestor zdecyduje się na schody zabiegowe, wachlarzowe czy proste muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i dobrze się prezentować. Nie bez znaczenia jest także komfort wchodzenia i schodzenia.

Dodaj komentarz