W jaki sposób prawidłowo dbać o panele fotowoltaiczne?

fotowoltaika

Spis treści

Panele fotowoltaiczne wpisują się założenia stawiania na rozwiązania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego, jak również te z pomocą których można generować oszczędności. W tym wypadku mowa o zmniejszeniu rachunków za korzystanie z energii elektrycznej. Aby jednak mogły mieć one przełożenia na praktykę trzeba zainwestować w dobrej klasy sprzęt, a następnie zamontować go w odpowiedni sposób. To jednak nie koniec – istotna jest również zgodna ze sztuką eksploatacja. O jakich działaniach mowa? Jak dbać o panele, aby posłużyły nam przez długie lata? Podpowiadamy.

Pierwszy krok – fachowy montaż

Kolejnym krokiem, który jest bardzo istotny na drodze do efektywnego użytkowania paneli fotowoltaicznych jest zapewnienie montażu, który będzie zgodny zarówno z zaleceniami producenta, jak również ze sztuką. Oznacza to, że nie może zostać przypadkowo zlecony – konieczne jest korzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy mają już wiele realizacji na swoim koncie. Takie działanie sprawi, że zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo, jak również to, że nasza przydomowa elektrownia będzie wydajna. To z kolei przyłoży się na zwrócenie kosztów inwestycji wespół z generowaniem oszczędności za użytkowanie energii elektrycznej – nie wspominając już o uniezależnieniu się od dostawców prądu.

Montowanie paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Na początku określmy miejsce w którym mają znaleźć się wybrane przez nas moduły fotowoltaiczne. To znacznie przybliży nas do stworzenia wysokiej klasy instalacji, która w pełni wpisze się w nasze oczekiwania. Do wyboru mamy – dach, elewację oraz grunt.

Jeśli panele fotowoltaiczne, w tym takie jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ mają pojawić się na dachu, wówczas bardzo istotne jest to, aby zadbać o właściwy kąt nachylenia – w przedziale od 35 do 40 stopni. Aby mieć pewność, że instalacja jest bezpieczna, konieczne jest także zakupienie właściwych szyn – te podtrzymują panele i zabezpieczają przed spadkiem.

Zobacz także: https://finansowy-lifehacking.pl/jak-montowac-panele-fotowoltaiczne/

Montaż na gruncie wiąże się z jego kompleksowym przygotowaniem pod inwestycję Bardzo ważne jest to, żeby nie było mowy o żadnych nierównościach – te w istotny sposób mogą przyczynić się do pogorszenia jakości działania paneli. To może sprawić, że nie będziemy mogli maksymalnie wykorzystać ich potencjału energetycznego. Kolejny krok, to zakup dobrej klasy konstrukcji wspierającej.

Bez względu na to, który montaż będzie wchodził w rachubę, bardzo ważne jest zadbanie o właściwą ekspozycję naszej instalacji. Za optymalną, sprzyjającą wydajności jest południowa. Równie dobrze sprawdzi się południowo-zachodnia, a jeśli mamy możliwość jedynie południowo-wschodniej, to niestety musimy przygotować się na zacienienie

Dbanie o panele PV – o czym mowa w praktyce?

Dbanie o panele fotowoltaiczne oznacza ich prawidłową eksploatację. W praktyce oznacza to, że należy zatroszczyć się o ich regularne mycie. Konieczne do tego będzie zakupienie dobrej klasy środków czyszczących wespół z miękką gąbką oraz płaskim mopem – aby można było dotrzeć w każdy zakamarek nie uszkadzając przy tym modułów. Mycie powinno odbywać się dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Nie możemy pozwolić, aby działać w nasłonecznieniu, stąd trzeba wykonywać tego rodzaju prace wczesnym rankiem, albo też późnym popołudniem. Takie działanie to gwarancja bezpieczeństwa paneli. Kolejna kwestia, to regularność działania.

Powiązane artykuły