Wybieramy drzwi do domu – na co zwrócić uwagę?

jakie drzwi do domu wybrac

Spis treści

Drzwi w domu pełnią bardzo ważne zadania – zapewniają prywatność i pozwalają na oddzielenie od siebie pomieszczeń. Znaczenie ma jednak także to, jak wyglądają – powinny bowiem być dopasowane do stylu danego miejsca, aby ładnie się z nim integrować. Zobacz, co dobrze jest wiedzieć o drzwiach przed ich zakupem, żeby spełniały swoje funkcje, a do tego świetnie się prezentowały.

Drzwi wewnętrzne i ich rodzaje

Drzwi dedykowane montażowi wewnątrz budynków wykonywane są z wielu materiałów, dlatego ich wybór nie powinien być problemem. Najbardziej popularne są oczywiście te z litego drewna, które charakteryzują się solidną budową, więc są rozwiązaniem na długie lata. Alternatywnym rozwiązaniem są serie realizowane z tworzyw sztucznych, a także szkła, które zachwycają efektownym, nowoczesnym wyglądem.

Drzwi wewnętrzne są dostępne w sprzedaży w kilku wariantach konstrukcji. Oprócz tych pełnych, zwanych płytowymi, których sporych atutem jest świetne izolowanie temperatury i dźwięków, wspaniałym pomysłem są także propozycje ramowe. Składają się one z tytułowej ramy oraz wypełnienia przygotowanego zazwyczaj ze sklejki, szkła lub mlecznej szyby, co dodaje im oryginalności.

Kolejny podział drzwi obejmuje sposób ich otwierania i zamykania. Najliczniej wybieraną grupą są skrzydła uchylne, które chętnie stosujemy we wszystkich typach wnętrz – od pokoi, po pomieszczenia typu kuchnie i łazienki. Warto wiedzieć, że występują one w wersji lewej i prawej, co najlepiej jest dopasować do danego miejsca, aby otwieranie było jak najbardziej komfortowe. Inną opcją są drzwi przesuwne, które świetnie pasują do niewielkich przestrzeni, czy modele harmonijkowe, które sprawdzają się w przypadku schowków, czy garderób.

Elementy niezbędne podczas montażu drzwi

Montaż drzwi nie kończy się jednak na wyborze skrzydła. Niezbędne są bowiem takie elementy jak ościeżnica, czyli framuga utrzymująca nasze drzwi i zapewniająca ich szczelność. Ich uzupełnieniem są opaski drzwiowe, które mają zamaskować powstałe podczas montażu połączenia. Wybierając zarówno framugi, jak i również opaski drzwiowe (https://www.Bricomarché.pl/stolarka/drzwi/drzwi-oscieznice-wewnetrzne/opaski-drzwiowe), najlepiej jest postawić na komplet, aby całość sprawiała spójne wrażenie.

Jednak ościeżnice i opaski drzwiowe to nadal nie wszystko. Korzystanie z drzwi nie będzie bowiem możliwe bez… klamki! Tą można wybrać spośród licznych modeli o opływowym lub kwadratowym, kojarzącym się z nowoczesnością kształcie. W sprzedaży znajdziemy wiele odcieni – klasyczne srebro, eleganckie złoto, czy pasującą do wielu współczesnych pomieszczeń czerń, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Powiązane artykuły