Wyniki Raportu „Better Living” przeprowadzonego na zlecenie marki Electrolux, pokazują, że aż 30% całej wyprodukowanej żywności jest wyrzucana do śmieci. To ok. 1,3 miliarda ton marnowanej żywności każdego roku. Z tego aż ok. 9 mln ton marnują Polacy. Taka ilość jedzenia wystarczyłaby, by nakarmić miliony potrzebujących ludzi na całym świecie lub jak wspomina Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz Ekspertka marki Electrolux: -„To jest ilość, która byłaby w stanie nakarmić mieszkańców jednego dużego miasta przez co najmniej 10 lat”. Dlatego Electrolux nie tylko w ramach nowej Kampanii działającej pod hasłem  „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, ale także na co dzień chce zachęcać ludzi, aby spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie.

Ogromna ilość żywności marnowana jest przez grupę ludzi, którzy jej najbardziej potrzebują – czyli przez samych konsumentów. Szacuje się, że aż połowa całkowitej ilości wyrzucanej żywności pochodzi z naszych własnych kuchni. Jak podkreśla Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska: „Polska rodzina wyrzuca średnio do kosza 2,5 tysiąca złotych rocznie w postaci nie skonsumowanej żywności”. Dlatego chcąc rozpocząć globalną walkę z marnowaniem żywności powinniśmy zacząć od zmiany naszych codziennych zachowań i ograniczenia marnowania jedzenia w domu.

ZGOTOWALIŚMY PLANECIE DUŻY PROBLEM

Marnowanie żywności wyrządza wiele szkód w naszym środowisku. Przekłada się na ilość odpadów komunalnych oraz strat cennych ilości wody i energii. Skoro szkody są tak duże, to nasuwa się pytanie, dlaczego tak wiele osób w dalszym ciągu nie robi nic w celu zminimalizowania ilości marnowanego jedzenia? Nadal robimy za duże i nieprzemyślane zakupy, wyrzucamy przejrzałe warzywa i owoce oraz nie przechowujemy prawidłowo poszczególnych produktów. A szkoda, ponieważ to właściwe przechowywanie żywności może spowolnić proces psucia się produktów i pomóc w ograniczeniu marnowania jedzenia.

JAK PRAWIDŁOWO PRZECHOWYWAĆ JEDZENIE

Teraz, gdy wiemy, że nieprawidłowe przechowywanie jedzenia przyczynia się do szybszego psucia żywności, możemy przyjrzeć się praktycznym przykładom, jak poprawnie to robić. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zachowamy świeżość produktów na dłużej. „Pamiętajmy, aby dokładnie przyglądać się datom na opakowaniu” – podkreśla Agnieszka Cegielska, Ekspertka marki Electrolux. „Jest duża różnica pomiędzy wskazówkami „należy spożyć do”, a „najlepiej spożyć przed”. Nie wyrzucajmy tego, co jeszcze nadaje się do spożycia”.

Dodaj komentarz