Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jak wykorzystywane są przeciwpożarowe zbiorniki betonowe?
  TRENDING

Zbiorniki betonowe jako element zabezpieczenia przeciwpożarowego

Spis treści

Choć zbiorniki betonowe mogą kojarzyć się wyłącznie z gromadzeniem ścieków, ich zastosowanie jest znacznie szersze. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest używanie ich jako element zabezpieczenia przeciwpożarowego. Montowane są wszędzie tam, gdzie ważne jest zapewnienie dużej ilości wody w jak najkrótszym czasie. Przydają się więc do awaryjnego zasilania stałych urządzeń gaśniczych oraz instalacji i sieci przeciwpożarowych.

Czym charakteryzują się betonowe zbiorniki przeciwpożarowe?

Aby wiedzieć więcej o zastosowaniu zbiorników betonowych w celu ochrony przeciwpożarowej, warto dowiedzieć się o ich charakterystyce. Są one dostępne w wielu wariantach, które różnią się od siebie kilkoma istotnymi parametrami. Pierwszym z nich jest materiał – mogą być one wykonane z żelbetu, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu lub polipropylenu. Kolejną różnica w ich specyfikacji opiera się na ich umiejscowieniu. Zbiorniki betonowe przeciwpożarowe dzielą się na: podziemne, naziemne lub wewnętrzne – ostatnie z nich umieszczane są bezpośrednio w budynku. Poszczególne modele występują w różnych rozmiarach, co z kolei warunkuje ich pojemność, która powinna być ona dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach konieczność ich zainstalowania regulowana jest prawnie – m.in. w obiektach budowlanych, w których pobieranie wody z hydrantu o wydajności 10 dm3/s, przeznaczonej na cele przeciwpożarowe, jest niemożliwe. Swoją konstrukcją i pojemnością muszą one wówczas spełniać wszystkie funkcje przeciwpożarowe.

Zbiorniki betonowe a ochrona przeciwpożarowa

Zbiorniki betonowe, które służą ochronie przeciwpożarowej, wykorzystywane są na kilka sposobów. Jak mówi nam pracownik firmy Pablox:

Przeciwpożarowe zbiorniki betonowe zazwyczaj wykorzystywane są w zakładach przemysłowych lub w halach, w których składowane są łatwopalne, niebezpieczne substancje. Przechowywana w nich woda często stanowi ponadto awaryjne zasilanie instalacji hydrantowych lub tryskaczowych. Są także stosowane przez jednostki straży pożarnej, głównie do zewnętrznego gaszenia pożarów.

Zbiorniki betonowe mogą być zainstalowane zarówno na etapie przygotowywania inwestycji, jak i wybudowane w istniejących już obiektach, które np. zmieniają swój charakter lub funkcje. Istotne jest, aby zbiornik zawsze był precyzyjnie dopasowany do ilości dostępnej przestrzeni, specyfikacji miejsca oraz zapotrzebowania na wodę.

Powiązane artykuły