Drewniane podłogi są eleganckie i dodają wnętrzom ciepła. Jednak co robić, by parkiet na długo zachował pierwotny wygląd? Przede wszystkim konieczne jest regularne czyszczenie i usuwanie zarysowań, zmatowień oraz plam. Metody i środki pielęgnacji należy dostosować do specyfiki parkietu. O czym jeszcze pamiętać, aby cieszyć się piękną podłogą przez całe lata?

Co jest ważne w pielęgnacji parkietów?

W pielęgnacji parkietów ważne są regularność i dobór środka czyszczącego – musi być zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla powierzchni. Mając to na uwadze, należy wybrać preparat dedykowany do konkretnego rodzaju podłogi. To ważne, gdyż np. środki czyszczące przeznaczone do podłóg lakierowanych nie powinny być używane do pielęgnacji olejowanych – i na odwrót. Trzymanie się tej reguły to najlepszy sposób, by parkiet wyglądał atrakcyjnie przez całe lata. Każdy preparat czyszczący ma etykietę, informującą do jakiego typu wykończenia parkietu jest przeznaczony. Przy pielęgnacji drewnianych podłóg należy też uwzględnić fakt, że nie lubią wilgoci, która może wypaczyć klepki. Dlatego do ich mycia lepiej używać mopa płaskiego, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnego, nie zalewa parkietu wodą. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie usunąć brud, piasek i kurz, aby nie porysować powierzchni. Taka staranność oraz wybór odpowiednich środków do pielęgnacji zapewnią parkietom trwały, atrakcyjny wygląd.

Jak zabezpieczyć parkiet przed uszkodzeniami?

Parkiety są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie oznacza to, że można bez ryzyka chodzić po nich w szpilkach lub przeciągać ciężkie walizki na kółkach. Wprawdzie parkiet profesjonalnie ułożony i zabezpieczony przez wyspecjalizowane firmy, takie jak np. Giełda Parkietów, będzie mniej podatny na różnego rodzaju zagrożenia, jednak i on wymaga rozsądnego użytkowania. Dlatego ważna jest codzienna ochrona parkietu przed zadrapaniami i wgnieceniami. Dobrze jest też zapewnić stałą cyrkulację powietrza i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, gdyż zarówno nadmierna suchość, jak i wilgotność, mogą mieć destrukcyjny wpływ na podłogi. Takie postępowanie przedłuży żywotność parkietu i pomoże w utrzymaniu jego pierwotnego wyglądu.

Dodaj komentarz