Czy znasz niezwykłą moc kolorów? Wykorzystaj ją przy doborze rolet rzymskich

Spis treści

Urządzanie każdego wnętrza to na ogół ściśle zaplanowany proces. Zazwyczaj rozpoczynamy go od zwymiarowania i rozrysowania rzutu pomieszczenia, w którym następnie próbujemy „ustawić” wszystkie meble. Kolejny krok – to wybór stylu wnętrza i jego kolorystyki. W tym punkcie wielu z nas ogarniają największe dylematy i wątpliwości. Kierujemy się gustem, często także modą, ale niewielu z nas wie, jakie znaczenie mają dane kolory i co niesie za sobą aranżacja z ich udziałem. Podpowiadamy, jaką moc mają barwy eksponowane we wnętrzach i dlaczego dobrym pomysłem na ich pokazanie są rolety rzymskie poziome.

Od czego zacząć kolorystyczne plany?

Niewątpliwie planowanie aranżacji każdego wnętrza powinniśmy zacząć od naszych upodobań. Ustalmy wspólnie z domownikami, które kolory pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie: przy których się relaksujemy i jesteśmy w dobrym nastroju. Złym pomysłem jest kierowanie się wyłącznie trendami i sezonową modą. To, co topowe i polecane w katalogach, niekoniecznie będzie współoddziaływało z naszą osobowością i temperamentem. Inne barwy powinny także dominować w konkretnych pomieszczeniach, w nawiązaniu do ich przeznaczenia. Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego zaaranżujmy ją w kolorach, które nas wyciszają i uspokajają, aby ułatwić sobie spokojny sen. Pokój dzienny to przestrzeń, w której spędzamy większość dnia. Często jest naszym biurem, miejscem rozrywki, zabawy z dziećmi, jadalnią. Dlatego do tego pomieszczenia wybierzmy te barwy, które naładują nas pozytywną energią i pobudzą do działania. Ważne jest także rozmieszczenie kolorystyczne. Możemy zdecydować się na dominację danej barwy i pomalować nią ściany lub też uwzględnić ją w dodatkach i innych elementach wyposażenia. Dobrym pomysłem jest wtedy odpowiednia aranżacja okna i zaplanowanie kolorowych rolet rzymskich poziomych, które pięknie wypełnią wnętrze.

Jak rolety rzymskie poziome tworzą nastrój pomieszczeń?

Wielu zapomina o tym, że wkomponowanie koloru w aranżację pomieszczenia, wcale nie musi oznaczać pomalowania ścian. Wręcz przeciwnie. Doskonałym rozwiązaniem jest wyeksponowanie barw w dodatkach, takich jak np. rolety rzymskie poziome. Są one świetnym wyborem, przede wszystkim ze względu na swoją elegancję i funkcjonalność. Z powodzeniem zastępują każdą inną dekorację okienną. Odpowiednio udrapowane fałdy materiału nadają pomieszczeniu ciekawy design, a w połączeniu z wybranym kolorem, jeszcze mocniej eksponują swoje walory. Bogactwo różnego rodzaju tkanin rolet rzymskich na pewno usatysfakcjonuje każdego. Możemy wybierać spośród nie tylko palety barw, ale wielu ich odcieni. Nie bez znaczeniu dla konkretnego koloru będzie także rodzaj materiału. Dlatego podczas urządzania przestrzeni okiennej warto wziąć pod uwagę zarówno walory funkcjonalności, jak i te estetyczne – mówi ekspertka marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska. Rolety rzymskie poziome sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach, na większych i mniejszych oknach. Mieszkańcy cenią sobie ich wygląd oraz możliwości jakie dają. Dzięki systemowi montażu RVS, czyli w świetle szyby, rolety rzymskie zapewnią swobodę w przesłanianiu wybranej części okna. Rynny takiej rolety można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej (za pomocą uchwytów sterujących), uzyskując w oknie efektowne zakładki, które doskonale prezentują się w pokojach dziennych, sypialniach i kuchniach,  eksponując wybrane kolory – dodaje ekspertka marki Anwis. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego, jakie kolory najlepiej na nas oddziałują, czy też nie możemy się zdecydować, warto poznać tajniki wiedzy z zakresu psychologii kolorów.

Powiązane artykuły