Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Dom parterowy - kiedy warto zdecydować się na taki projekt? - Aranżuj dom - mieszkaj dobrze!
  TRENDING

Dom parterowy – kiedy warto zdecydować się na taki projekt?

Spis treści

Dom parterowy to korzystne rozwiązanie dla wielu osób. Jednak nie wszystkich. Czasem pewne czynniki nie pozwalają na jego budowę lub w przyszłości okazuje się, że nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Kiedy warto zdecydować się na projekt domu parterowego? Jakie są jego zalety i wady? Jak rozplanować układ pomieszczeń w takiej nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Dom parterowy – najważniejsze informacje

Bez wątpienia każdy doskonale wie, że dom parterowy, to nieruchomość skonstruowana wyłącznie z jednej kondygnacji. Nie ma w niej schodów, a wszystkie pomieszczenia sąsiadują ze sobą. Jest to dobry wybór dla rodzin, które preferują wspólne spędzanie czasu i często przyjmują gości. Jednak, zanim powstanie pomysł i plany budowy, warto zadać sobie pytanie, czy dom parterowy w rzeczywistości będzie dla nas wystarczający. Być może aktualnie każdy członek rodziny znajdzie w nim dla siebie miejsce, ale przecież budowa domu to inwestycja przyszłościowa. Nie wiadomo więc, czy za kilka lat nie pojawi się kolejne dziecko bądź przyjdzie nam się zająć rodzicami. Potencjalny właściciel domu powinien więc przemyśleć, czy podstawowe potrzeby wszystkich lokatorów na pewno będą zaspokojone.

Dom parterowy – działka budowlana

Nie można rozpocząć budowy żadnego domu, jeżeli wcześniej nie zostanie wybrana odpowiednia działka. Niestety nie na każdej z nich może stanąć parterowa nieruchomość, a nawet kiedy jest to możliwe, to nie zawsze będzie spełniać ona nasze oczekiwania. Z tego względu należy przed zakupem działki sprawdzić kilka najważniejszych informacji. Należą do nich:

  • Zarządzenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy zdarza się tak, że w wytycznych znajdują się cechy charakterystyczne, które nieruchomość musi posiadać, a dom parterowy zwyczajnie się w nie nie wpasowuje.
  • Ukształtowanie terenu. Zbyt duży spadek terenu może okazać się dość kłopotliwy, a nawet nie do ominięcia.
  • Wielkość działki. Jeżeli do naszej dyspozycji pozostaje dość sporych rozmiarów wolna przestrzeń, to z całą pewnością uda się ją odpowiednio zagospodarować. Przy małej działce pole do działania jest znacznie ograniczone, więc i dom nie będzie miał zbyt dużych rozmiarów.
  • Sąsiedztwo działki. Przed zakupem terenu pod dom parterowy koniecznie trzeba bliżej przyjrzeć się okolicy lub poznać plany dotyczące sąsiadujących działek. Jeżeli w okolicy będą znajdować się same wysokie budynki bądź w najbliższych latach takie powstaną, to nasza nieruchomość nie tylko wypadnie na ich tle skromnie, ale też będzie miała ograniczony dostęp do światła słonecznego.

Kształt domu parterowego – jaki będzie najlepszy?

Projekt domu parterowego oczywiście musi obejmować jego kształt. Zwykle wybór inwestorów pada na proste formy, które nie tylko są łatwiejsze we wzniesieniu, ale też później znacznie łatwiej jest zagospodarować powstałą przestrzeń. Kształt nieruchomości w dużej mierze zależy od planowanej wielkości. Jeżeli powierzchnia przekracza 150 metrów kwadratowych, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się projekt domu w kształcie litery H, T lub U. Nieco rzadziej inwestorzy decydują się na tzw. domy atrialne, czyli z wewnętrznym ogródkiem. Niektórym osobom takie rozwiązanie wydaje się dość przesadzona, ale ma też swoje zalety. Takiego atrium nie trzeba bowiem zadaszać lub można postawić na szklany dach, dzięki czemu do poszczególnych pomieszczeń trafi więcej naturalnego światła, a samo miejsce świetnie się sprawdzi jako strefa wypoczynkowa lub rekreacyjna. Z kolei niewielkie domy parterowe mogą mieć bryłę w kształcie prostokąta bądź kwadratu.

Projekt domu parterowego – układ pomieszczeń

Niewątpliwie projekt domu parterowego daje szersze pole do popisu architektowi niż nieruchomości z większą liczbą kondygnacji. Choć w niektórych przypadkach również mogą pojawić się niespodziewane problemy. Zwłaszcza jeżeli inwestorowi marzy się spora liczba pokoi, a metraż jest niewielki. Mimo to istnieje wiele pomysłów, które można wdrożyć i cieszyć się w pełni funkcjonalną nieruchomością. Bardzo ważne jest to, aby korytarze łączące poszczególne pomieszczenia zajmowały jak najmniej miejsca, ale jednocześnie nie powodowały, że domownicy będą czuli się przytłoczeni i przy każdym mijaniu musieli się ściskać. Ciekawym rozwiązaniem jest także rezygnacja ze wstawiania drzwi do wspólnych pomieszczeń takich jak salon, czy kuchnia. W projekcie domu parterowego bez trudu można uwzględnić ścianki działowe oddzielające poszczególne pokoje.

Projekt domu parterowego – pozostałe istotne elementy

Każdy inwestor chciałby, aby projekt domu parterowego spełniał jego wszystkie marzenia i był dopasowany do potrzeb pozostałych domowników. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wspólnie będą go eksploatować przez wiele kolejnych lat. Dlatego tak istotne jest to, aby w całym wnętrzu nie było żadnych barier. Szersze otwory drzwiowe, brodzik na wysokości podłogi, czy brak progów na tym etapie wydają się mało znaczące, ale nic bardziej mylnego. Dzięki tym szczegółom znacznie łatwiej będzie się poruszać osobom niepełnosprawnym, czy wjechać z wózkiem dziecięcym do domu. Zresztą zastosowanie takich trików budowlanych sprawi, że pomieszczenia będą sprawiać wrażenie większych i bardziej funkcjonalnych. Nie bez znaczenia jest również rodzaj dachu. W skośnym można zamontować okna połaciowe, które w słoneczne dni wpuszczą więcej ciepła i światła, a przestrzeń pod dachem idealnie nada się na przechowywanie nieużywanych przedmiotów. Poza tym wybierając projekt domu parterowego, warto uwzględnić niezbędne miejsce dodatkowe takie jak garaż, piwnica, czy spiżarnia.

Jakie są zalety domu parterowego?

Największą zaletą domu parterowego jest to, że nie ma wielu kondygnacji. Jest to przede wszystkim spora oszczędność już na etapie budowy, ponieważ w planach nie trzeba uwzględniać schodów, ich umiejscowienia i materiałów, z których zostaną wykonane. Zresztą ich brak to również wygoda dla samych domowników mogących uniknąć codziennego przemierzania przynajmniej kilkunastu stopni. Ponadto dom parterowy to doskonałe miejsce do życia dla rodziców z małymi dziećmi, czy osób niepełnosprawnych. Nie ma obaw, że maluchy spadną ze schodów podczas chwili nieuwagi, czy osoba na wózku będzie potrzebowała ciągłej pomocy w poruszaniu się. Jedna kondygnacja to także lepsza akustyka, ponieważ nie ma konieczności pozostawiania odsłoniętej części stropu na schody. Jeżeli inwestor zdecyduje się na nieruchomość z ogrodem, to można zastanowić się nad montażem drzwi balkonowych np. w salonie. Dzięki temu latem i wiosną będzie można wypić poranną kawę na świeżym powietrzu w otoczeniu roślin i śpiewu ptaków. Ostatecznie do projektu domu parterowego może nas przekonać fakt, że znacznie łatwiej jest umeblować wszystkie pomieszczenia. Nie trzeba bowiem wnosić ciężkich i nieporęcznych mebli na pierwsze piętro.

 

Jakie są wady domu parterowego?

Najistotniejszą wadą domu parterowego jest brak możliwości postawienia go na każdej działce. Dlatego, jeśli marzy nam się nieruchomość właśnie o jednej kondygnacji, to czeka na sporo szukania i weryfikowania informacji. Nieodpowiednie ukształtowanie terenu, czy zbyt okazałe sąsiedztwo nie zniknie, więc w takiej sytuacji trzeba rozważyć inne dostępne opcje. Niestety w przypadku domu parterowego należy liczyć się z tym, że przechodnie lub sąsiedzi mogą okazywać nam zbyt przesadne zainteresowanie. W związku z tym projekt budowy powinien uwzględniać nie tylko okna, ale też ogrodzenie, które pozwoli nam na intymność i pełną swobodę. Nie tylko w nieruchomości, ale też ogrodzie. Dość sporym mankamentem domu parterowego jest też kwestia kosztów ogrzewania, które są dość duże. Głównie z powodu okazałej powierzchni ścian zewnętrznych prowadzących do strat ciepła. Co więcej, przeszkodą dla inwestora może być Miejscowy Plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli na wybranej przez niego działce nie będzie mógł stanąć dom parterowy, to pod żadnym pozorem nie uda mu się obejść tych wytycznych.

Czy warto zdecydować się na projekt domu parterowego?

Czy warto zbudować dom parterowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo duże znaczenie mają tutaj preferencje przyszłych lokatorów oraz ich gust. Jednym marzy się bowiem okazała posiadłość, a innym urocza niewielka nieruchomość. Dom bez dodatkowych pięter także może być funkcjonalny i elegancki, ale pod warunkiem, że jego projekt wykona osoba doświadczona i mająca poczucie estetyki. Obecnie inwestorzy mają naprawdę szerokie możliwości, a ogranicza ich wyłącznie własna wyobraźnia i fundusze, które posiada.

Powiązane artykuły