Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Ekspres do kawy – wolnostojący czy w zabudowie? - Aranżuj dom - mieszkaj dobrze!
  TRENDING

Ekspres do kawy – wolnostojący czy w zabudowie?

Kolbowy ekspres do kawy

Spis treści

Ekspres wolnostojący czy w zabudowie – co wybrać?

Kawa – napój, który niejednego stawia na nogi o poranku. Dodatek do śniadania, do słodkości lub po prostu „mała czarna” na poprawę koncentracji. Nie da się ukryć, że picie kawy w naszym społeczeństwie jest bardzo popularne i wywołuje w nas przyjemne doznania. Z tego względu producenci ekspresów do kawy dwoją się i troją, aby zaproponować nam sprzęt idealnie dostosowany do naszych oczekiwań.

Co oferują producenci ekspresów do kawy?

Obecnie ekspresy do kawy nie są po prostu urządzeniem do jej parzenia – to prawdziwe kawiarnie w pigułce, pozwalające serwować najbardziej wyszukane napoje kawowe. Jednocześnie posiadają elegancki design, idealnie dopasowując się do aranżacji naszych kuchni. No właśnie, w związku z tym mogą powstawać pewne pytania, dotyczące tego, jaki ekspres do kawy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Nie chodzi tylko o moc, sposób parzenia, pojemność czy poziom zautomatyzowania. Coraz częściej skupiamy się także na wyglądzie ekspresu. Zainteresowaniem cieszą się zarówno ekspresy do kawy wolnostojące, jak i w zabudowie. Co je różni? Jakie mają zalety i wady? Sprawdźmy!

Ekspresy do kawy wolnostojące – co je wyróżnia?

Do ekspresów wolnostojących zaliczamy wszystkie urządzenia do parzenia kawy, które stawiamy na blacie bądź stole. Są to zarówno najprostsze ekspresy przelewowe, jak i profesjonalne ekspresy ciśnieniowe, kolbowe czy kapsułkowe. Tego rodzaju sprzęty potrzebują tylko trochę przestrzeni kuchennej i dostępu do gniazdka z prądem. Bez wątpienia zakup ekspresu wolnostojącego daje ogromną swobodę aranżacyjną. Możemy ustawić go tam, gdzie to dla nas najwygodniejsze, a w razie potrzeby przestawić w inne miejsce. Zakup tego rodzaju ekspresu nie wymaga wprowadzania większych zmian aranżacyjnych w kuchni, a w przypadku przeprowadzki możemy go po prostu zabrać ze sobą, jak inne kuchenne sprzęty. Ponadto ekspresy wolnostojące są dostępne w atrakcyjnych cenach i możemy je dostać w każdym sklepie ze sprzętem AGD.

Niemniej jednak kupując ekspres wolnostojący, musimy liczyć się z tym, że zajmie on trochę miejsca na blacie, zabierając cenną powierzchnię roboczą. Bywa to mocno uciążliwe zwłaszcza w małych kuchniach lub aneksach kuchennych, gdzie powierzchnia blatów jest niewielka. Chcąc więc zakupić ekspres ciśnieniowy z kilkoma praktycznymi funkcjami dodatkowymi, musimy liczyć się z tym, że będzie on sporych rozmiarów. A to oznacza, że może zabrać też dużo miejsca na blacie. Inną wadą ekspresu wolnostojącego jest fakt, że może nam być trudno dobrać sprzęt, który zadowoli nas pod względem funkcji, a jednocześnie będzie idealnie pasować do aranżacji kuchni. Dla osób mających wyraźną wizję wystroju może być to bardzo kłopotliwe i wymagać pójścia na niechciany kompromis na przykład w kwestii koloru ekspresu.

Spienianie mleka w ekspresie do kawy

>> Czytaj więcej o funkcjach ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy przeznaczone do zabudowy – co je wyróżnia?

Ekspres automatyczny do zabudowy to sprzęt, który możemy wkomponować w zabudowę kuchenną, podobnie jak piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Taki ekspres staje się integralną częścią mebli kuchennych. Jego wybór powinien być zaplanowany jeszcze na etapie remontu – tak, aby móc rozplanować umiejscowienie poszczególnych sprzętów i mebli oraz dostosować ilość miejsca do jego wymiarów. O wiele trudniejsze okaże się kupienie ekspresu do zabudowy w już umeblowanej kuchni. Zwykle bowiem pod sprzęty w zabudowie wykonuje się meble na wymiar, na indywidualne zamówienie.

Ekspresy w zabudowie są zdecydowanie droższe niż te wolnostojące, niemniej jednak pozwalają uzyskać wyjątkowo spójną, wręcz luksusową aranżację kuchni. Dla osób ceniących sobie minimalizm i oryginalność to bez wątpienia bardzo ważna cecha. Ponadto ekspres do kawy w zabudowie nie zabiera cennej przestrzeni na blatach kuchennych. To ogromna zaleta w małych kuchniach. Taka zabudowa nie tylko jest praktyczna ze względu na większą powierzchnię roboczą, ale też sprawia wrażenie, jakoby kuchnia była większa – optycznie ją powiększa.

Cechą wyróżniającą ekspresy do zabudowy jest także to, że wszelkie elementy ruchome czy pojemniki, na przykład na fusy, są niejako schowane w zabudowie. Od frontu widoczne są tylko przyciski do sterowania urządzeniem. To pozwala uzyskać bardzo minimalistyczny wygląd. Ale z drugiej strony, gdy dojdzie do awarii ekspresu, może nam być o wiele trudniej dostać się do jego wnętrza, by ustalić powód awarii. By korzystanie z ekspresu w zabudowie było wygodne, jeszcze na etapie montażu warto zastosować rozwiązanie, które pozwoli w łatwy sposób wyciągnąć pojemniki na kawę, fusy czy mleko, na przykład specjalne szyny lub schowek.

>> Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu? Sprawdź!

Gdzie umiejscowić ekspres do kawy w zabudowie i wolnostojący?

Wybór odpowiedniego sprzętu do parzenia kawy to jedno, niemniej równie istotna jest decyzja o tym, gdzie go umiejscowić w kuchni. W przypadku ekspresów przeznaczonych pod zabudowę należy uwzględnić go, projektując umeblowanie kuchni. Dobrze, by znajdować się na wysokości rąk, by jego obsługa była wygodna. Biorąc pod uwagę wygląd i spójność aranżacji, niektórzy decydują się na zakup ekspresu, kuchenki mikrofalowej i piekarnika pod zabudowę z jednej serii i umieszczają je obok siebie w jednym ciągu – na przykład kuchenkę mikrofalową na górze, ekspres do kawy w środku i piekarnik na dole. W ten sposób dobrze wykorzystujemy dostępne miejsce i tworzymy bardzo spójną kompozycję aranżacyjną.

Ekspres wolnostojący

Jeśli chodzi o ekspresy wolnostojące, tu mamy właściwie całkowitą dowolność. Jak mówiliśmy wcześniej, ekspres powinien stać w pobliżu źródła prądu, aby móc działać. Dobrze, by jego okablowanie było w jakiś sposób ukryte, tak by nie stanowiło zagrożenia podczas parzenia kawy czy innych czynności w kuchni. Wystające kable nie wyglądają też estetycznie, więc to kolejny powód, by zadbać o ich ukrycie. Najczęściej ekspres do kawy trafia na blat obok kuchenki czy lodówki. Jeżeli jednak mamy w kuchni więcej miejsca, możemy pokusić się o stworzenie klimatycznego kącika kawowego. Potrzebny nam będzie nieduży regał z blatem, na którym postawimy ekspres do kawy. W szafkach możemy natomiast trzymać zestaw porcelany do kawy, a także różne rodzaje kaw czy smakowych dodatków. Takie miejsce będzie prezentować się bardzo elegancko.

Niezależnie od tego, na jaki ekspres się zdecydujemy – wolnostojący czy w zabudowie – bez wątpienia jego posiadanie umożliwi nam codzienne delektowanie się aromatyczną, wyborną kawą!

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły