Frontem do salonu

We współczesnych wnętrzach oglądamy je najczęściej z perspektywy salonu, dlatego fronty mebli kuchennych muszą dobrze się prezentować. Są przecież wizytówką nie tylko kuchni, ale zintegrowanej z nią strefy dziennej. Liczy się dobry styl, atrakcyjne wzornictwo i łatwość utrzymania czystości.

Kiedyś kuchnię widywaliśmy zza framugi drzwi wejściowych, dzisiaj prezentuje się w całej okazałości. Oglądana z perspektywy salonu musi więc być nie tylko praktyczna i wygodna, ale dobrze wyglądać w jego towarzystwie.

– Zabudowa meblowa w otwartej kuchni powinna współgrać z salonem, dlatego szczególnie istotna jest harmonia i spójność koncepcyjna takiej wielofunkcyjnej przestrzeni. Wymaga to większej dbałości o formę mebli i każdy detal, od których zależą estetyka i klarowność wnętrza – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Wybrany dekor lub kolorystyka zabudowy kuchennej powinny tworzyć spójną całość razem z wyposażeniem salonu.

W otwartych wnętrzach fronty są nie tylko na pierwszym planie zabudowy kuchennej, ale będą kształtowały architekturę całej strefy dziennej. Najlepiej wybrać takie, które są atrakcyjne wzorniczo i łatwe w utrzymaniu czystości. Ten drugi warunek decyduje o naszym komforcie, ale będzie miał także niebagatelny wpływ na estetykę wnętrza.

– Ogromny potencjał dekoracyjny mają okleiny drewnopodobne, które są również odporne na kuchenną eksploatację i bez trudu usuniemy z nich zanieczyszczenia powstałe podczas przygotowywania posiłków – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel. – Dekory perfekcyjnie odwzorowują strukturę drewna i oddają jego urok. Mnogość dostępnych wybarwień pozwala wygodnie dopasować wzór do każdego wariantu aranżacyjnego – zarówno nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i bardziej klasycznych stylizacji.

Dekory drewna będą dobrym rozwiązaniem w wyeksponowanych kuchniach, ponieważ równie doskonale pasują do pokoju dziennego. Wybrany wzór można powtórzyć jako element wykończenia w pozostałej części otwartej strefy. To bardzo wygodny sposób, aby stworzyć spójną stylistycznie przestrzeń.

Podobny potencjał wzorniczy mają kamienie szlachetne, które dobrze prezentują się w kuchni i oglądane z części salonowej. Klasyczne piękno i luksusowy design wprowadzą do wnętrza dekory inspirowane rysunkiem marmuru lub granitu. Dodatkowo są łatwe do położenia nie tylko na powierzchniach poziomych, ale także na frontach i korpusach mebli lub na ścianie nad blatem roboczym. Bardzo atrakcyjnie będzie wyglądała „kamienna” wyspa kuchenna – jedno z najpopularniejszych rozwiązań praktykowanych w otwartych kuchniach. Mnogość barw pozwoli dopasować rysunek kamienia do stylu wnętrzarskiego w całej strefie dziennej.

Harmonijne przejście pomiędzy wystrojem kuchni i salonu można uzyskać również decydując się na jednolite fronty w wybranym kolorze, pamiętając jednak, aby pojawił się on w obu częściach i korespondował z kolorystyką całej strefy.

– Stylistyczne i kolorystyczne ujednolicenie mebli wprowadzi aranżacyjny ład – doradza projektantka. – Wybór kolorystyki zależy oczywiście od naszej koncepcji wnętrza i oczekiwanego efektu. Nadal chętnie wybieramy uniwersalną biel, chociaż coraz bardziej podobają nam się wyraziste, ciemne wybarwienia. Ciekawym pomysłem mogą być również subtelne pastele, wśród których prym wiedzie róż. Przekonaliśmy się do tego nietuzinkowego koloru, który na frontach mebli wygląda świeżo i efektownie.

Kuchnia o salonowym charakterze

Kuchnia połączona z salonem motywuje do salonowego wykończenia. Jak uzyskać taki efekt w zabudowie meblowej? Popularnym motywem aranżacyjnym są witryny szklane. Pozwalają połączyć dwie różne funkcje mebli kuchennych – praktyczną i reprezentacyjną, a także płynnie przejść ze strefy roboczej do dziennej.

– Kiedyś salony i jadalnie wyposażaliśmy w kredensy, których ozdobą były witryny szklane. Przechowywano w nich cenne bibeloty i rodzinną zastawę stołową – przypomina Sylwia Kowalska-Mikutel. – Obecnie witryny szklane możemy wkomponować pomiędzy meble kuchenne z pełnymi frontami, a na wyeksponowanych za szybą półkach ustawić dekoracyjne kieliszki czy ozdobne naczynia. Dzięki temu zabudowa meblowa nabierze bardziej salonowego charakteru.

Leave a Comment