TRENDING

Harmonia i porządek. Urządzamy minimalistyczną kuchnię

Spis treści

Ponadczasowa, dobrze zorganizowana i łatwa do utrzymania w czystości. Przestrzeń, w której liczy się jakość, a nie ilość. Minimalistyczna kuchnia nie bez powodów ma wielu zwolenników, zarówno wśród projektantów, jak i użytkowników. Czym dokładnie się wyróżnia?

Nazywana sercem domu, powinna odzwierciedlać charakter domowników, a jednocześnie doskonale spełniać swoją rolę – być komfortowym miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Jeśli lubisz porządek, cenisz ład i harmonię, to kuchnia w stylu minimalistycznym jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Kiedy mniej znaczy więcej

Minimalizm to proste formy, bez ozdobników i zbędnych dekoracji. W kuchennych aranżacjach królują puste przestrzenie, geometryczne kształty, gładkie tafle mebli oraz uniwersalne kolory. Zabudowa najczęściej jest jednokolorowa: zazwyczaj biała, czarna lub szara, podobnie jak ściany. Często powierzchnię między blatem a górnymi szafkami wypełnia szkło lub ten sam materiał, z którego wykonano blat kuchenny. Ważną rolę pełni także armatura oraz sprzęt AGD, które są dopasowane kolorystycznie do przestrzeni, tworząc wyważoną, estetyczną kompozycję. Tutaj wszystko musi do siebie idealnie pasować.

Nie bez znaczenia są także materiały. Minimalizm mówi wprost: lepsze są przedmioty droższe, ale trwalsze. Stawia więc na naturalne drewno zamiast sklejki, marmurowe blaty, a nie takie z konglomeratu. Ważna jest także perfekcja w aranżacji wnętrza, dlatego kuchenna przestrzeń musi być optymalnie wykorzystana. Pomóc w tym może wybór mebli wykonanych na wymiar.

Estetyczne oświetlenie

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie oświetlenie. Podobnie jak w przypadku mebli, nie ma tu miejsca na zbytnią dekoracyjność. Ważna jest funkcjonalność i nieskomplikowane formy. Z tego względu świetnie sprawdzają się w tym stylu plafony czy systemy szynowe. Równie dobrze pasują do minimalistycznej kuchni dyskretne taśmy LED, które harmonijnie rozświetlają wnętrze cienkimi liniami światła. Można je zastosować zarówno na powierzchni roboczej nad blatem, jak i na cokołach szafek czy wyspie kuchennej.

Dobrze dobrane oświetlenie odpowiednio eksponuje minimalistyczne wnętrze. – W tym przypadku warto sięgnąć po systemy, które umożliwiają płynne sterowanie temperaturą, barwą czy natężeniem oświetlenia. Dzięki temu możemy indywidualnie dopasować światło – tak, by jeszcze bardziej podkreślić walory szlachetnych materiałów, które wykorzystaliśmy przy projektowaniu kuchni. Nie do przecenienia jest również fakt, że możemy dostosować je do pory dnia oraz naszego nastroju – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Zapomnij o chaosie

Na dobry humor i komfort życia, zdaniem minimalizmów, wpływa również ograniczenie posiadanych rzeczy i świadome podejmowanie decyzji zakupowych. Dlatego w kuchni powinny znaleźć się tylko te rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Może się okazać, że wcale nie potrzebujemy trzydziestu kubków, bo używamy tylko kilku ulubionych. Dzięki temu znacząco powiększamy przestrzeń wokół nas. Łatwiej jest również zapanować nad porządkiem.

Pomagają w tym także puste blaty. O wiele łatwiej sprzątnąć ich powierzchnię, kiedy nie zalegają na nich przedmioty czy sprzęty AGD. W minimalistycznej kuchni wszystko jest ukryte w szafkach i szufladach. Kluczem do funkcjonalnego zaprojektowania tego typu wnętrza jest więc wykorzystanie takich rozwiązań, by potrzebne rzeczy były schowane, ale jednak zawsze pod ręką. – Przydają się tutaj wszelkiego rodzaju wkłady, przegrody, wewnętrzne nadstawki. Wybór jest naprawdę spory – w szufladzie można trzymać nawet przyprawy czy pieczywo. To wygodne i estetyczne – podkreśla Michał Kichler.

Minimalistyczne wnętrza najlepiej prezentują się na dużych przestrzeniach, gdzie można w pełni wyeksponować ich potencjał. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również w mniejszych kuchniach zastosować ten styl. Tym bardziej, że dostosowanie się do minimalistycznych zasad pozwala wprowadzić ład i harmonię, a także uporządkować nadmiarowe przedmioty, dzięki którym także niewielkie przestrzenie stają się funkcjonalne, a na dodatek wydają się większe niż są w rzeczywistości.

Powiązane artykuły