W większości polskich domów kosz na śmieci tradycyjnie znajduje się w szafce pod zlewozmywakiem. To wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Jednak konieczność segregowania odpadów spowodowała, że coraz trudniej pomieścić wszystkie pojemniki w jednej szafce. Podpowiadamy, jak dobrze zorganizować tę przestrzeń.

Już nie jeden, a co najmniej pięć koszy na odpadki powinno znaleźć się w każdym polskim domu – na śmieci zmieszane, bioodpady, plastik, szkło i papier. Stwarza to niemałe wyzwanie logistyczne, zwłaszcza w małych kuchniach.

Śmietnik w szufladzie

To zdecydowanie jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, które zapewnia wygodne otwieranie i pełny dostęp do koszy. Organizacja szuflady ze śmietnikami jest prosta dzięki dedykowanym systemom wkładów, stelaży i pojemników. To umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz mebla i dostosowanie go do naszych potrzeb.

Przykładowo, w najpopularniejszej szufladzie o szerokości 60 cm, możemy umieścić dwa duże pojemniki o pojemności 21 litrów lub cztery – dwa po 13,5 litra i dwa po 6,5 litra. Pozostałe odpady, których gromadzimy mniej, np. papier czy szkło, możemy segregować na specjalnej pokrywie, wysuwanej z wnętrza szuflady. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma Häfele w swoim systemie do segregacji odpadów Ninka 1dwa4.

Dla jeszcze bardziej komfortowej pracy podczas gotowania można zamontować specjalne systemy umożliwiające automatyczne otwieranie szuflady. – To czysta ergonomia.W kuchni cały czas mamy zajęte ręce. Dzięki czujnikowi w cokole szuflada ze śmietnikami otworzy się, gdy do niej podejdziemy. Nie musimy się schylać, aby otworzyć szufladę, więc odpoczywają też nasze plecy. To również higieniczne rozwiązanie: możemy zapomnieć o ubrudzonych resztkami pożywienia frontach – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Tradycyjna szafka

Szuflada z pojemnikami na odpady to komfortowe rozwiązanie, jednak nie zawsze możliwe do zastosowania w naszej kuchni. W przypadku tradycyjnych szafek pod zlewozmywakiem również możemy zaplanować ergonomiczny system segregowania odpadów. Na rynku dostępne są pojedyncze kosze przeznaczone do montażu na ścianach bocznych lub na frontach szafek, a także wysuwane systemy do segregacji, jak Ninka 1dwa3 od Häfele. – To ciekawe rozwiązanie oparte na pełnym wysuwie, jak szuflada. Stelaż z pojemnikami wysuwa się poza obrys szafki, dając dostęp do dwóch lub trzech pojemników. Obok możemy postawić dodatkowe, rzadziej używane pojemniki – mówi Michał Kichler.

Nawet jeśli zlewozmywak wypada w szafce narożnej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować w tym miejscu pojemniki na odpady. Z pomocą przychodzą systemy dedykowane szafkom narożnym, jak te oparte na wysuwanych półkach typu nerka, np. Ninka 1dwa Slide. – W tym przypadku możemy poustawiać trzy pojemniki na dolnej części szafki. Dzięki temu możemy optymalnie zagospodarować miejsce pod zlewem – proponuje Michał Kichler.

Dodaj komentarz