TRENDING

Jak często powinniśmy prać i wymieniać pościel?

Spis treści

Świeża, wyprana pościel może sprawić, że nasz sen będzie przyjemny, a także zdrowy. Bez regularnego odświeżania i wymiany jesteśmy narażeni na kontakt z niewidocznymi gołym okiem roztoczami. Mikroby te zaostrzają przebieg alergii i wielu chorób dermatologicznych. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o kołdry, poduszki i poszewki, aby nocny odpoczynek nie wiązał się z problemami zdrowotnymi.

Według sondażu przeprowadzonego przez markę WENDRE na ogólnopolskiej grupie 1000 osób, 74% respondentów twierdzi, że kołdrę należy wymieniać co 4 lata lub częściej. Niestety te deklaracje nie zgadzają się ze średnim czasem użytkowania. W większości przypadków człowiek używa tej samej kołdry przez około 9 lat! Nowa pościel kupowana jest najczęściej ze względu na zbyt długi czas użytkowania lub konieczność, wynikającą ze zniszczenia lub zalania. Jednak jej wymiana powinna być dokonywana znacznie częściej.

Wymiana pościeli – dlaczego jest bardzo ważna

Jak podaje Journal of Dermatological Science, przeciętny człowiek, każdego dnia traci 500 milionów komórek skóry. Dużą część z nich możemy znaleźć w naszych łóżkach. Podczas snu, ciało poci się, naskórek się łuszczy, a włosy wypadają. Stają się idealną pożywką dla roztoczy. Te mikroorganizmy wywodzące się z rodziny pajęczaków uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Takie warunki panują właśnie w pościeli. Czy mogą mieć one wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia? Opowiedz na to pytanie jest twierdząca.

Brak regularnej wymiany poszewek, kołdry i poduszek naraża skórę na kontakt z bakteriami, grzybami i wirusami. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się takich schorzeń jak, kontaktowe zapalenie skóry, trądzik lub egzema. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzony brud, olejki do twarzy, pot i włosy, znajdujące się na poszewkach, z powrotem przenoszone są na skórę. Co więcej, mogą one przesiąkać przez powłoczkę i gromadzić się na poduszkach, pozostawiając żółte plamy na powierzchni. Substancje te zatykają pory, nasilają wykwity u osób o wrażliwej skórze i powodują przebarwienia. Na poszwach osiadają także roztocza kurzu domowego, które zaostrzają, a nawet wywołują nowe alergie. Nie zapominajmy o kołdrze, w której wnętrzu także można znaleźć mikroskopijne nieczystości. Jej poszycie, wskutek oddziaływania potu z czasem przybiera intensywny żółty kolor, a zapach ulega zmianie. Wypełnienie zaś traci na sprężystości i zbija się w gródki. Trudniej wtedy jest utrzymać komfortową temperaturę ciała. Jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen poduszki powinniśmy wymieniać na nowe co 2 lata, a kołdrę optymalnie co 3-4 lata (max. 5).

Sprzymierzeniec walki z roztoczami

Chcąc ograniczyć rozwój roztoczy, warto zainwestować w kołdrę i poduszkę antyalergiczną. Produkty te wykonane są z materiałów odprowadzających wilgoć. Dodatkowo zapewnią organizmowi odpowiednią regulację termiczną w trakcie odpoczynku, przy zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Również nie przepuszczają do swojego wnętrza roztoczy, co znacząco redukuje ich namnażanie i pomaga zachować czystość i higienę. Doskonałym przykładem mogą być produkty z linii Antibacterial marki Wendre. Wytworzone z mikrofibry, wyjątkowo trwałej i odpornej na zagniecenia. Ponadto, może być prana w domowych warunkach bez obaw utraty sprężystości. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed podrażnieniami skóry i alergiami. Osoby zmagające się z różnymi dermatologicznymi chorobami mogą rozważyć powlekanie poduszek antyalergicznych w jedwabne poszewki. Tkanina ta będzie dodatkową barierą ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ze względu na swoje naturalne właściwości nie wchłania kremów, ogranicza pocenie się, wyrównuje koloryt skóry i wspomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Pamiętajmy jednak, że jedwab wymaga delikatnego czyszczenia.

Powiązane artykuły