Jak prawidłowo dobrać wymiar okien?

dobor okien

Spis treści

Okna to nieodłączny element każdego domu jednorodzinnego, mieszkania w bloku, lokalu usługowego, obiektu użyteczności publicznej oraz każdego innego budynku, w którym przebywają ludzie. Aby okna mogły pełnić swoją podstawową funkcję i doświetlać wnętrza naturalnym światłem muszą zostać odpowiednio dobrane. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak prawidłowo dobrać wymiar okien? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Standardowe wymiary okien

Wielu producentów stolarki okiennej oferuje swoim klientom tzw. okna typowe o standardowych wymiarach. Modele te stosowane są przede wszystkim w budownictwie wielorodzinnym, czyli w blokach i wieżowcach wznoszonych przez deweloperów. Obecne normy określają wymiary 40 podstawowych typów okien oraz 12 typów drzwi balkonowych. Do najpopularniejszych z nich należą modele o wymiarach 1165 × 1135 mm oraz 1465 × 1435 mm. Pierwsza wartość określa szerokość, natomiast druga wysokość. Okna o takich wymiarach bez problemów można dostać właściwie od ręki u każdego producenta.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PVC: Określenie „okno typowe” pochodzi z czasów, gdy na rynku dostępne były głównie okna drewniane, a stolarka z PVC dopiero raczkowała. Okna produkowane były wtedy w kilkudziesięciu standardowych rozmiarach. Podczas budowy domu inwestorzy mieli więc ograniczone pole manewru. Producenci okien plastikowych dostosowali swoją ofertę do obowiązujących na rynku norm, kontynuując niejako tradycję okien o tych samych wymiarach. Dla klientów było to dobre rozwiązanie, ponieważ w czasie wymiany okien drewnianych na plastikowe nie musieli zmieniać wielkości otworów w ścianie.

Czym są okna nietypowe?

Wraz z rozwojem stolarki plastikowej oraz pojawieniem się okien z aluminium producenci zaczęli oferować klientom systemy w różnych, niestandardowych konfiguracjach. Tak pojawiło się pojęcie „okien nietypowych”. To modele produkowane na specjalnie zamówienie. W tym przypadku to klient decyduje, jaki rozmiar będzie miało okno. Nietypowe wymiary i kształty nie stanowią dla producentów żadnego problemu. To rozwiązanie bardzo wygodne dla klientów. Dzięki temu każdy inwestor może wykańczać budowany przez siebie obiekt według własnego, indywidualnego pomysłu.

W jaki sposób właściwie wymierzyć okno?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru i złożeniem zamówienia na dany model okna, należy wykonać odpowiednie pomiary. Trzeba przy tym pamiętać, że otwory okienne muszą być nieco większe niż rozmiar okien. Ważne jest zachowanie tzw. luzów dylatacyjnych oraz odległości pomiędzy ramą a murem. Wartość luzów powinna wynosić około 2-3 cm na górze i po bokach oraz 5-6 cm na dole. Otwór musi więc być o około 7-9 cm wyższy i 4-6 cm szerszy niż samo okno.

Najlepszym sposobem na prawidłowy dobór rozmiaru okien do wielkości otworu jest zmierzenie przekątnych oraz dwóch prostopadłych boków wykonanej szczeliny. Jeżeli otrzymana długość boków zgadza się z projektem, a przekątne mają taką samą wartość, bez obaw można składać zamówienie. Sposób ten sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku okien standardowych. Produkowane na zamówienie okna nietypowe wymagają specjalistycznych pomiarów wykonywanych przez profesjonalną ekipę montażową.

Powiązane artykuły