Jak uczynić swój dom bardziej ekologicznym?

ekologiczny dom

Spis treści

Ekologia odgrywa w naszym życiu znaczącą rolę – coraz więcej osób regularnie segreguje odpady, korzysta z roweru zamiast samochodu czy redukuje na co dzień zużycie plastiku. Niemniej jednak okazuje się, że nasz dom możemy uczynić jeszcze bardziej ekologicznym, a zarazem ekonomicznym. W jaki sposób?

Odnawialne źródła energii

W naszych domach możemy korzystać z odnawialnych źródeł energii. Coraz większą popularność zdobywa fotowoltaika, dzięki której pozyskujemy energię elektryczną ze słońca. Wystarczy tylko zainwestować w odpowiedniej jakości panele oraz pozostałe elementy instalacji, tak aby pokryć większość zapotrzebowania domowników na prąd. Ponadto dzięki fotowoltaice możemy zredukować rachunki za energię elektryczną do niezbędnego minimum, co przy dzisiejszych cenach prądu jest bardzo korzystne. Alternatywnym, ekologicznym rozwiązaniem dla domu będzie też pompa ciepła. Dzięki niej możemy ogrzewać zarówno nieruchomości niewielkich, jak i pokaźnych rozmiarów. Pompa ciepła często współdziała z fotowoltaiką, jednak szczegółowe parametry instalacji zawsze ustalane są indywidualnie.

Domowa oczyszczalnia ścieków

Ekologicznym rozwiązaniem okazuje się również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla tradycyjnego szamba, a jednocześnie jest o wiele ekonomiczniejsza. Przydomowa oczyszczalnia ścieków działa w następujący sposób – bakterie bytujące w instalacji rozkładają to, co się do niej dostanie. Oczywiście, bardzo istotne jest tutaj dbanie o odpowiednią florę bakteryjną, tak aby oczyszczalnia mogła pracować efektywnie. Posiadanie jej wiąże się również z dodatkową korzyścią, gdyż musimy dbać o jakość wody, która dostaje się do obiegu. Zmusza nas to do używania ekologicznych detergentów czy środków czystości, tak aby chemia obecna w tradycyjnych produktach nie zabijała naturalnej flory bakteryjnej.

Uszczelnienie i docieplenie

Nieekologiczne domy to te, które są nieuszczelnione i niedocieplone. W praktyce oznacza to bowiem, że panują w nich bardzo duże straty ciepła, co nie jest korzystne ani dla portfeli właścicieli, ani dla środowiska naturalnego. Co więc możemy zrobić? W pierwszej kolejności należałoby uszczelnić okna oraz drzwi, tak aby nie dostawało się przez nie do wnętrza chłodne powietrze. Czasami wystarczy tylko poprosić o pomoc fachowca, w innych przypadkach konieczna może być nawet całkowita wymiana okien bądź drzwi. Niemniej jednak, choć wiąże się to z dużymi kosztami, jest opłacalne. Innym rozwiązaniem jest docieplenie domu, tak aby ciepło nie uciekało przez ściany. Tutaj do wyboru mamy wiele opcji, w zależności od tego, jak zbudowany jest nasz dom. I choć ponownie wiąże się to ze sporym wydatkiem, to jednocześnie przynosi znaczące korzyści finansowe już w następnym sezonie grzewczym, dzięki ograniczeniu strat ciepła. 

 

Powiązane artykuły