Na rynku możesz znaleźć wiele zróżnicowanych modeli kłódek zapewniających różny stopień poziomu bezpieczeństwa. Prawdopodobnie każdemu z nas zależy na jak najlepszej ochronie dobytku, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kłódki antywłamaniowej.
Spis treści
Rodzaje kłódek antywłamaniowych
Kłódki antywłamaniowe dzielą się na dwie kategorie: kłódkę pałąkową oraz kłódkę trzpieniową. Kłódka pałąkowa to ta z charakterystycznym uchem, którą chyba każdy z nas kiedyś widział. Służy ona do zamykania nieprzylegających powierzchni i charakteryzuje się dosyć niską ceną. Ale dużo lepszym zabezpieczeniem jest antywłamaniowa kłódka trzpieniowa, gdyż jest sztywniejsza i trwalsza.
Dobra kłódka antywłamaniowa – z czego powinna być zrobiona?
Kłódki antywłamaniowe dostępne w sprzedaży produkowane są z różnych materiałów. Zwykle jednak są to kłódki wykonane z mosiądzu, stali lub aluminium. Niektórzy producenci zapewniają również dodatkowe zabezpieczenie kłódki od zewnątrz tworzywem sztucznym, które chroni materiał przed zarysowaniami. Warto mieć na uwadze, że dobra kłódka powinna być masywna, dzięki czemu będzie trudniejsza do wyłamania. Ponadto należy pamiętać o tym jak ważna jest ochrona przed warunkami zewnętrznymi, w tym wilgoć czy mrozy. Producenci zapewniają stosowną ochronę dodając powłoki granitowe czy specjalne kanaliki do odprowadzania wody.
Abus Granit 37rk/80 – czy to najlepszy zamek do kłódki antywłamaniowej?
Kłódki antywłamaniowe mogą być skonstruowane w oparciu o różne typy zamków. Wielu użytkowników chwali sobie kłódki na klucz z precyzyjnym zamkiem zastawkowym. Coraz rosnąco popularnością cieszą się także kłódki w systemie jednego klucza, które umożliwiają wykorzystywanie jednego klucza do wielu zamków. Kłódka Abus Granit 37rk/80 umożliwia redukcję ilości kluczy, gwarantując jednocześnie niezawodność systemu oraz odpowiednie zabezpieczenie wielu miejsc. To wszystko sprawia, że grono użytkowników systemu jednego klucza sukcesywnie rośnie.
Jak pielęgnować kłódkę antywłamaniową, aby długo się nią cieszyć?
Stosowane przez producentów zabezpieczenia gwarantują trwałość i płynność działania kłódki. Jednak nieodpowiednie użytkowanie lub brak pielęgnacji może sprawić, że zamykanie i otwieranie wkładki stanie się problematyczne. Dlatego korzystając z systemu jednego klucza warto pamiętać o stosowaniu wyłącznie nieuszkodzonych kluczy, aby nie zepsuć wkładki oraz o wsuwaniu klucza w zamek do oporu przed przekręceniem. Ponadto warto wiedzieć, że nie należy przekręcać klucza z użyciem siły, a po przekręceniu zamka, drzwi powinno się otwierać ręka, a nie poprzez ciągnięcie za klucz. Takie drobne szczegóły mogą mieć istotny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie wkładki, a co za tym idzie, na poziom bezpieczeństwa jaki ona gwarantuje.