TRENDING

Jakie rolety wybrać, jeśli chcemy zapewnić funkcjonalność parapetów?

Spis treści

Dla jednych absolutna konieczność, dla drugich zbędna przestrzeń zbierająca kurz. Niektórzy chwalą sobie ich użyteczność, inni narzekają na to, że są niepraktyczne. O czym mowa? Oczywiście, o parapetach. Tych elementach wnętrza, które mogą przysporzyć tyle samo rozwiązań, ile problemów, ale tylko wtedy, gdy kolidują ze źle dobranymi „sąsiadami”. Wydaje nam się, że funkcjonalność parapetów nie idzie w parze z osłonami okiennymi. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na rolety materiałowe i rolety rzymskie.

Parapety nie są dziś niezbędnikiem w wyposażeniu mieszkania. W nowych projektach domów bardzo często spotykamy się z rozwiązaniem zakładającym przeszklenie na całej wysokości ściany, co oznacza w praktyce okno od podłogi do sufitu. Pozwala to oczywiście na dostarczenie do pomieszczenia dużej ilości światła dziennego, ale jednocześnie, zdaniem wielu osób, zabiera cenną przestrzeń użytkową. Sam parapet pełni z założenia kilka funkcji, które zmieniały się z biegiem czasu i rozwojem trendów urządzania wnętrz.

Ochrona i dekoracja

Przede wszystkim – parapet zabezpiecza wnękę okienną, ramy okna i szybę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Prawidłowo zamontowany powinien być osadzony ok. 1 cm pod dolną ramą okienną i nie niżej niż 20 cm nad kaloryferem, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Przez wiele lat, co obserwujemy w tradycyjnie urządzonych mieszkaniach, parapety były i są miejscem do ustawiania kwiatów i wszelkich roślin w doniczkach. Ma to swoje logiczne uzasadnienie: parapet to miejsce najbliżej okna, a więc takie, w którym jest najwięcej światła słonecznego. Dodatkowo, długo nie wyobrażano sobie, że na parapetach można ustawić cokolwiek innego, a miejsca dla doniczek z kwiatami zawsze było za mało, szczególnie w niewielkich metrażowo mieszkaniach. Dziś już nikogo nie dziwi ustawianie na parapetach przeróżnych elementów: w kuchniach – koszy z warzywami i owocami, w sypialni – świec, toaletek do makijażu, w salonach – pamiątek z podróży, dyfuzorów zapachowych, w pokojach dzieci – pluszaków i książek. W ostatnich latach parapety zaczęły pełnić także funkcje dekoracyjne, głównie dzięki dostępności różnych materiałów, z których są wykonywane i ich kolorów. Wtedy też okazało się, że firany i zasłony mogą kolidować z podokiennikami, w szczególności, gdy chcemy je wyeksponować. Przy takich aranżacjach niezwykle ważną rzeczą jest również odpowiednie przesłonięcie okien, najlepiej w sposób nie zaburzający użyteczności parapetów. Jak to zrobić? Na przykład z pomocą rolet materiałowych oraz rolet rzymskich. Poznajcie ich funkcje i zalety.

Rolety materiałowe w uniwersalnych rozwiązaniach

W przypadku rolet wewnętrznych materiałowych możemy wybierać spośród kilku rodzajów i jest to bardzo ważnym aspektem w kontekście aranżacji parapetu.

Możemy zdecydować się na rolety wolnowiszące lub rolety przyszybowe – w kasecie z prowadnicami. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w połączeniu z parapetami, ale nie każde da taką samą funkcjonalność i pozwoli na dowolne aranżacje – mówi ekspertka marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska.

Jeśli nasz parapet ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, stanowić część aranżacji całości pomieszczenia, ale nie przestrzeń do użytku, odpowiednie będą rolety wolnowiszące. Najczęściej mocowane są we wnęce okiennej lub nad oknem. Stanowią doskonałe zastępstwo dla zasłon, dlatego chętnie wybierają je lokatorzy małych mieszkań. W pozycji opuszczonej mogą jednak ograniczać dostęp lub uniemożliwiać korzystanie z parapetu. Na niewielkim metrażu jest to niezwykle istotne, ponieważ w takich wnętrzach liczy się każdy fragment do zagospodarowania i przechowywania. Parapety są wówczas często aranżowane na przestrzeń użytkową. Stawia się na nich pudełka, książki, segregatory i wiele innych rzeczy. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się rolety materiałowe w kasecie z prowadnicami. Ich główną zaletą jest to, że osłona montowana jest bezpośrednio na oknie, a dzięki bocznym listwom podtrzymującym tkaninę, zawsze równolegle przylega do powierzchni szyby, jest odporna na ruchy powietrza i podmuchy wiatru, a zatem w żaden sposób nie będzie stać na drodze wyposażenia parapetu.

Rolety rzymskie do zadań specjalnych

Wielbiciele bardziej eleganckich przestrzeni zarzucają roletom materiałowym, że są zbyt banalne. Dla jednych będzie to duża zaleta, dla innych jednak impuls do poszukiwania innych rozwiązań, które będą w zgodzie z aranżacją parapetu. Wybór rolet rzymskich spełni oczekiwania najbardziej wymagających. Efektowne fałdy powstające po podciągnięciu rolet rzymskich doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu, a mechanizm zwijania jest   precyzyjny i wygodny w obsłudze. Podobnie jak w przypadku rolet materiałowych, te rzymskie mogą występować w wersji wolnowiszącej oraz przyszybowej. Te drugie, będą więc bardziej praktyczne przy użytkowej aranżacji parapetu.

Rolety rzymskie w systemie RVS są dodatkową zaletą, ponieważ mechanizm montowany jest bezpośrednio w świetle szyby, a więc nie utrudnia otwierania skrzydeł okiennych. Jednocześnie materiał zawsze układa się równolegle względem szyby, dlatego przestrzeń parapetu nie traci centymetrów użytkowych. Rynny rolety rzymskiej – górną i dolną – można także dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej za pomocą wygodnych uchwytów, dzięki czemu roleta utworzy efektowne zakładki na dowolnej wysokości okna – informuje ekspertka marki Anwis.

Rolety rzymskie będą więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą połączyć nowe trendy z funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz dla kochających ekskluzywne tkaniny.

Możemy wybierać spośród bogatej kolorystycznie kolekcji tkanin rozpraszających światło, zaciemniających oraz transparentnych. Dzięki temu aranżacja okienna, zarówno parapetu, jak i samego okna, będzie modna i w zgodzie z najnowszymi trendami, także ekologicznymi. Nasze materiały zawierają bowiem m. in. włókna z recyklingu – uzupełnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis.

Powiązane artykuły