Wbrew pozorom wybór łóżka nie należy do prostych zadań. Każdy z nas potrzebuje przecież czegoś innego. Przekonałam się o tym ostatnio, kiedy wreszcie postanowiłam pozbyć się wysłużonej, sypialnianej kanapy na rzecz „łóżka z prawdziwego zdarzenia”. To takie moje hasło, a jego synonimem jest po prostu wygoda. Od co najmniej dwóch lat nosiłam się z tym zamiarem i wreszcie trzy dni temu postanowiłam marzenie przeobrazić w czyn. Artykuł jest zatem zbiorem doświadczeń i wynikiem praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Serdecznie zapraszam!
Spis treści
Pierwszy krok – higiena snu
Sen, dzięki któremu można wypocząć to niekiedy luksus. Przynajmniej ja tak mam. Zanim zasnę, w mojej głowie przetacza się tabun rozszalałych myśli. Analizuję kończący się dzień, zastanawiam się, co muszę zrobić jutro. Taki tryb życia prowadzi tylko do jednego: rano wstaję zmęczona. Higiena snu jest niezmiernie istotnym pojęciem. Zanim zmierzymy się z tematem: zakup wygodnego łóżka, musimy przede wszystkim wyregulować rytm okołodobowy. W jaki sposób tego dokonać? Należy przede wszystkim zweryfikować dotychczasowy tryb życia. Czas spędzony w łóżku powinien ograniczać się do godzin snu. Nie odwlekajmy momentu wstania z łóżka. Przez to wstaniemy ospali i zmęczeni. Kolejna kwestia dotyczy relaksu. Do tej pory zasypiałam z włączonym telewizorem. Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla rytmu dnia i nocy. Kiedy do naszego umysłu dochodzą bodźce z zewnątrz, wtedy umysł rozstraja swój biologiczny zegar. Moja sypialnia wygląda już zupełnie inaczej. Nie ma tutaj telewizora i komputera. Jakość wypoczynku może zubożyć nawet książka czytana „na sen”. Jednak tego nie mogę sobie odmówić.
Drugi krok – rozłóżmy łóżko na czynniki pierwsze
Łóżko składa się z trzech głównych elementów: szkieletu, stelażu i materaca. Każdy z tych komponentów powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Weźmy pod lupę sam szkielet.
Szkielet to oczywiście moja robocza nazwa, a oznacza po prostu samo łóżko bez stelaża i materaca. Przy tym wyborze zwracamy uwagę przede wszystkim na rozmiar i materiał. Jeżeli chcemy wygodne łóżko dla jednej osoby, musi mieć około 90 centymetrów szerokości. Dla dwóch osób – około 160. Zwróćmy także uwagę na metraż mieszkania. Nie zawsze można pozwolić sobie na łóżko dużych rozmiarów. Również długość jest istotna. Dla większego komfortu wybrałam łóżko 160×200. Tego rodzaju dwuosobowe łóżko sprawdziło się idealnie (musiałam tylko nabyć nowe kołdry i poszewki). Można zdecydować się także na wykonanie łóżka pod wymiar. Dzięki temu zwiększymy ergonomię małego mieszkania. Bardzo dobrym wyborem są łóżka drewniane, np. bukowe. Moja rama wykonana jest jednak z płyty laminowanej z okleiną. Taki wybór jest nieco tańszy i z tego co się dowiedziałam – także trwały.
Warto zwrócić uwagę na estetykę i czy design łóżka będzie pasował do sypialnianego wnętrza. Ramy mogą być wykonane również z metalu lub plastiku. Odpowiedni wygląd sypialni z pewnością wpłynie pozytywnie na higienę snu. Wybór jest zatem ogromny. Oferta sprzedażowa wielu salonów meblowych uwzględnia również typowo gadżeciarskie rozwiązania. Dla osób lubiących mieć zawsze coś pod ręką sprawdzi się rama z podświetlaną wnęką. Niekiedy rama jest tapicerowana lub posiada inne, oryginalne zdobienia.
Drugim, chyba najważniejszym elementem tworzącym łóżko jest oczywiście stelaż. Stelaż to innymi słowy podpora zbudowana z połączonych ze sobą listew, na której leży materac. Zanim kupimy ten komponent, musimy wiedzieć, jaki chcemy materac. Odpowiedniej jakości stelaż posiada strefy twardości rozmieszczone w odpowiednich miejscach. Dotyczy to elastyczności listewek, które umożliwiają również regulowanie twardości. Ponadto dobry stelaż zapewnia zdrową cyrkulację powietrza.
Wybieramy materac! Jaki kupić?
Niekiedy dużym problemem staje się zakup wygodnego materaca. Miękkość jest przecież pojęciem dosyć względnym. W związku z tym nabyłam taki materac, który dostosowuje się do wagi ciała. Nowoczesne materace składają się z warstw. Mój materac jest lateksowy, wykonany z naturalnego mleczka kauczukowego. Dzięki lateksowi materac jest elastyczny i doskonale podpiera kręgosłup. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że nie odkształca się pod wpływem masy użytkownika. Estetykę i higienę wzmacnia zdejmowany pokrowiec. Dzięki pokrowcowi warstwy materaca są chronione. W razie zabrudzenia można go zdjąć i uprać.
Pamiętaj! Jeżeli jesteś alergikiem, wybierz materac antyalergiczny. Przykładowo – na rynku można nabyć pokrowce, w których składzie znajduje się srebro. Takie rozwiązanie posiada właściwości antystatyczne i antybakteryjne. Antyalergiczny materac zapobiega powstaniu pleśni, a także niweluje rozwój i ekspansję roztoczy.
Podsumowując, zakup odpowiedniej klasy łóżka pozwoli zwiększyć higienę snu. Odpowiedni komfort oraz podparcie sprawią, że sen stanie się spokojniejszy i bardziej efektywny. Nie zapominajmy także o estetyce wnętrza. Na szczęście dzisiaj mamy szeroki wybór w tym aspekcie.