Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Lampy LED - dobre i ekologiczne oświetlenie - Aranżuj dom - mieszkaj dobrze!
  TRENDING

Lampy LED – dobre i ekologiczne oświetlenie

oswietlenie LED

Spis treści

Lampy LED są stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ogrodach i tarasach, ale również w budynkach użyteczności publicznej, lokalach usługowych, gastronomicznych i sklepach. Jest wiele zalet takiego oświetlenia, dlatego jak najwięcej źródeł światła zlokalizowanych w pomieszczeniach albo w otoczeniu budynków należy wymienić na ledowe.

Powody, dla których warto wymienić tradycyjne oświetlenie na lampy LED

Dobierając zamienniki żarówek, trzeba uwzględnić, że lampy LED mają nieco większe wymiary zewnętrzne, jest to istotne w przypadku opraw, które mają zamknięte klosze. Główne zalety wynikające z zastosowania lamp LED to przede wszystkim:

– bardzo długie działanie, nawet kiedy się zestarzeją, nie gasną nagle, a jedynie stopniowo emitują coraz mniej światła,

– odporność na czynniki mechaniczne,

– pracują w różnych pozycjach,

– w trakcie pracy nie nagrzewają się mocno,

– pobierają mało energii, są tanie w eksploatacji, dostarczają mocnego i nasyconego światła.

Trwałość lamp LED kilkakrotnie przewyższa żywotność zwykłych żarówek, nie przeszkadzają im wstrząsy, wibracje ani częste włączanie i wyłączanie.

Jak właściwie dobrać lampy LED?

Podstawowym kryterium doboru lamp LED jest strumień świetlny, który jest wyrażany w lumenach. Jest to wartość przedstawiana na wszystkich opakowaniach lamp LED. Podawana jest również informacja, jakiej zwykłej żarówce odpowiada natężenie światła lampy ledowej. Temperatura barwowa z kolei określa rodzaj światła, im jej wskaźnik jest wyższy, tym zimniejsze światło emitują lampy LED. Zimny odcień światła sprzyja koncentracji, ale może powodować zmęczenie, ciepły odcień sprzyja relaksowi. Lampy LED we wnętrzach mogą służyć nie tylko do oświetlania, mogą także pełnić funkcję dekoracyjną. Należy dobrze dopasować natężenie światła do potrzeb domowników, ciepłe źródło światła znakomicie sprawdzi się w salonie i w pokojach dziecięcych, zimna barwa lamp LED jest obojętna dla organizmu, nie uspokaja ani nie pobudza, może być zastosowana w gabinecie do pracy, w łazience, kuchni, a także w szkole lub biurze. Zimna barwa oddziałuje na organizm pobudzająco, dlatego może być stosowana w takich miejscach jak ulice, centra handlowe i magazyny.

Wymieniając zwykłe oświetlenie na lampy ledowe, można uzyskać wymierne korzyści, przykładowo żarówka o mocy 100W wymieniona na lampę LED o mocy 13W emituje tę samą ilość światła, a pozwala na oszczędność w wysokości 87W. Koszty zakupu lamp LED zwracają się bardzo szybko, wymieniając wszystkie źródła światła na ledowe, można uzyskać spore oszczędności.

Powiązane artykuły