Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/aranzujdom.pl/wordpress21811/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Łóżko z palet – ozdoba Twojej sypialni - Aranżuj dom - mieszkaj dobrze!
  TRENDING

Łóżko z palet – ozdoba Twojej sypialni

łóżko z palet w sypialni

Spis treści

Łóżko z palet, tonie wątpliwie tani sposób na modny i efektowny wystrój sypialni. Od kilku lat takie meble cieszą się niesłabnącą popularnością. A pojawiają się nie tylko w sypialni ale również w salonie, kuchni czy na tarasie lub balkonie. Samodzielne wykonanie łóżka i innych mebli z europalet, jest również ogromnie satysfakcjonujące. Łóżko z palet idealnie wpisuje się prosty i jakże obecnie  modny styl skandynawski. Tak stylowe łoże bez wątpienia będzie największą ozdobą sypialni.

Łóżko z palet – projekt

Pierwszym etapem budowy mebli z europalet jest ich zaprojektowanie. W sieci znajdziemy tysiące inspiracji i gotowych projektów z których śmiało można skorzystać. Warto również obejrzeć kilka filmików instruktarzowych, które przybliżą nam dokładniej proces produkcji łóżka z palet. Ich twórcy chętnie dzielą się swoimi poradami. Kiedy już zaczerpniemy odpowiednią dawkę inspiracji i przyswoimy cenne wskazówki, musimy zastanowić się jakiej wielkości ma być nasze łóżko. Jest to element kluczowy, gdyż bez tego nie będziemy w stanie zaopatrzyć się w odpowiedniej ilości materiałów.

 Łóżko z palet – potrzebne materiały

Do wykonania łóżka na pojedynczy materac o wymiarach 90×200 cm będziemy potrzebowali czterech palet o tych samych wymiarach (dwie na szerokość i dwie na długość), a zakładając dwie warstwy palet, musimy użyć ośmiu sztuk. Natomiast dla łóżka sypialnianego o wymiarach 160×200 cm będziemy potrzebowali trzech palet na szerokość oraz dwóch na długość, a dla dwóch warstw dziesięć lub dwanaście sztuk. Jeśli zechcemy zrobić np. zagłówki potrzebne będą kolejne palety.

Ponadto do wykończenia, wygładzenia i montażu musimy zakupić i przygotować następujące materiały: klej do drewna, papier ścierny, folia lub papier ochronny, bejca do drewna oraz kolorowa farba do drewna, przydadzą się też specjalne metalowe łączniki i wkręty lub gwoździki oraz pędzel lub wałek do malowania. Dodatkowo do podklejenia spodu łóżka można użyć specjalnego filcu, który zabezpieczy podłogę, przed ewentualnym porysowaniem.

Do wygładzenia powierzchni najlepiej użyć elektrycznej szlifierki oscylacyjnej lub pasmowej. Wygładzanie samym papierem ściernym będzie bardzo czasochłonne i męczące. Idealnego wygładzenia potrzebuje szczególnie ta warstwa na której zostanie umieszczony materac. Więcej pracy wymagają również palety używane, lecz za to są tańsze od nowych europalet. Jednak do wykonania takiego łóżka na którym będziemy codziennie spać polecamy zakupić nowe palety. Dzięki temu mamy pewność, że nie są przesiąknięte szkodliwymi chemikaliami. Jeśli już zdecydujemy się na używane, to kupujmy je z wiadomego, sprawdzonego źródła.

łóżko z palet - europalety

Budowa łóżka z palet

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne elementy i narzędzia, które przydadzą się do budowy łóżka, możemy rozpocząć jego montaż. Na początku musimy wygładzić/zeszlifować palety, następnie oczyścić je z pyłu np. za pomocą odkurzacza lub zmiotki. Kiedy palety, są już gładkie i czyste możemy przystąpić do ich połącznia za pomocą kleju do drewna lub metalowych łączników, a dla większej pewności i stabilności łóżka możemy wykorzystać obie formy. Łączniki montujemy w niewidocznych miejscach za pomocą wkrętarki, a klej nakładamy na styku dwóch palet. Połączone ze sobą części łóżka możemy zaimpregnować bejcą. I chociaż taki mebel będzie znajdował się w domu to dzięki odpowiedniej impregnacji zostanie dodatkowo wygładzony i zyska na wyglądzie. Na samym końcu malujemy łóżko. Na wyschniętą bejcę nakładamy wybrany przez nas kolor farby. Większe powierzchnie szybciej i dokładniej pomalujemy wałkiem, a do mniejszych zakamarków warto użyć pędzla.

Materac i dekoracje na łóżko z palet

Na sam koniec prac pozostaje najprzyjemniejsza część, czyli wybór odpowiedniego materaca oraz dekoracja łóżka. Na takie własnoręcznie przygotowany stelaż należy wybrać odpowiedniej jakości materac, który zagwarantuje nam spokojny i zdrowy sen. Zaoszczędzone na samodzielnie wykonanym łóżku pieniądze warto zainwestować w dobrej jakości materac np. taki z pamięcią kształtu wykonany z pianki memory, który doskonale amortyzuje ruchy i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materac należy dobrać do swoich indywidualnych preferencji oraz masy ciała.

łóżko z palet - materace

Więcej porad dotyczących wyboru materaca, a także budowy łóżka z palet znajdziemy tutaj: https://kobieceinspiracje.pl/poradnik/143607,lozko-z-palet-jak-wykonac-je-samemu.html .

Aby łóżko z palet ozdabiało naszą sypialnie musimy zadbać o detale, takie jak: pościel, poduszki, koce narzuty. Warto również pomyśleć o dodatkowym oświetleniu stelaża np. taśmy LED, lub ozdobne lampki. Pościel i inne akcesoria powinny tworzyć spójną całość. Do takiego prostego stylu świetnie pasują kolory ziemni, pastele, beże, szarości. Postawmy na naturalne bawełniane i wełniane materiały, które swoją miękką fakturą ocieplą surowy skandynawski styl. Duża ilość poduszek w o różnych wielkościach jest jak najbardziej wskazana. Za nocny stolik przy takim drewnianym łóżku wpasuje się świetnie skrzynka, na której możemy ustawić lamkę, świece czy zielone rośliny doniczkowe.

Powiązane artykuły