Salon to serce domu, w którym codziennie spędzamy mnóstwo czasu z naszymi najbliższymi. W tym pomieszczeniu między innymi: przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, często spożywamy posiłki, czytamy, gramy, bawmy się z dziećmi, a nawet pracujemy. Dlatego tak ważne jest, aby salon był odpowiednio urządzony i oczywiście oświetlony.

Po pierwsze planowanie

Chcąc zaplanować właściwe rozmieszczenie punktów oświetleniowych w salonie, musimy również obmyślić ustawienie poszczególnych mebli i sprzętów. Kiedy już postanowimy, gdzie stanie: kanapa, fotel, stół, stolik kawowy, szafki, regały, etc., to wówczas możemy dobrać odpowiednie oświetlenie do funkcji, jaką ma ono spełniać. Bardzo ważną kwestią, dotyczącą oświetlania salonu jest jego metraż oraz dostęp do naturalnego światła. W każdym salonie najlepiej sprawdzają się tzw. zdywersyfikowane źródła światła, które możemy dobrać w zależności do potrzeb. W salonie powinno umieścić niezależne od siebie punkty, zwłaszcza jeśli salon łączy się z kuchnią lub jadalnią czy korytarzem. Dzięki temu możemy użyć wszystkich dostępnych metod oświetlenia, kilku lub jednego – adekwatnie do wykonywanej czynności lub potrzeby.

Styl wnętrza a oświetlenie

Oświetlenie musi być również dobrane do stylu wnętrza i odpowiednio go podkreślać. Światło ma bardzo duży wpływ na wygląd, gdyż tworzy klimat pomieszczeń. Zazwyczaj centralnym punktem jest oświetlenie górne. Obecnie w salonach lampy sufitowe z powodzeniem zastępują: panele LED, a także spoty lub reflektory. Spoty idealnie sprawdzają się jako oświetlenie punktowe, które bardzo dobrze podkreśla wybrane części wnętrza. Natomiast w przypadku reflektorów możemy ukierunkować światło według swoich potrzeb. Oczywiście oprócz oświetlenia górnego, bardzo ważne są dodatkowe źródła światła w postaci lamp stojących: podłogowych i stołowych, ściennych czy kinkietów. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się lampy o prostej formie i oprawach oraz kolorach, które idealnie wpisują się w najnowocześniejsze trendy. W salonach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym i loftowym oraz industrialnym, również stawiamy na minimalizm i proste formy. Drewno, metal, kamień – z tych materiałów powinny być wykonane lampy, jeśli mamy urządzone mieszkanie w nowoczesny sposób. Miłośnicy stylu glamour, przy wyborze oświetlenia powinni postawić na przepych i błysk. Złote lub srebrne żyrandole ozdobione kryształami, łańcuszkami, brokatowe i błyszczące abażury na lampach, świetnie sprawdzą się u tych osób, które lubią glam. Kunsztownie zdobione żyrandole, abażury, lampy czy kinkiety, zadziwiają formą i elegancją.

Oświetlenie w salonie – pomysły i rozwiązania

Rodzaje lamp do salonu

Salon powinniśmy podzielić na poszczególne sekcje i stosownie do tego dobierać rodzaj oświetlenia. Oświetlenie w bardzo prosty sposób dzieli nasze pomieszczenie na poszczególne strefy. A do takiego podziału mogą posłużyć nam np.: lampy wiszące, oprawy halogenowe, tuby sufitowe, kinkiety naścienne salonowe, lampy podłogowe oraz oświetlenie ozdobne. Jeśli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, to możemy wykorzystać wszystkie wyżej wymienione rodzaje oświetlenia. W każdym salonie, w centralnym punkcie, powinna znajdować się lampa sufitowa, która oświetli równomiernie całe wnętrze. Lampa centralna powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a także do efektu jaki ma wywołać. Duże żyrandole i lampy wiszące będą najlepiej wyglądać w bardzo przestronnych pomieszczeniach o wysokim suficie. Natomiast do małych salonów i saloników, korzystniej jest wybierać lampy o mniejszych wymiarach. Wybór rodzajów oświetlenia jest naprawdę imponujący, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto pamiętać, że im wyżej powieszona lampa, tym światło ogrania większą przestrzeń salonu. Istotny jest również kierunek światła i tak zwrócone w dół obniża sufit, a zwrócone ku górze rozprasza światło. Centralne, górne źródło oświetlenia salonu, zapewnia komfort przebywania w nim wszystkich osób, zatem warto zadbać o jego najlepszą jakość.

Oświetlenie w salonie – pomysły i rozwiązania

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Kiedy już mamy umieszczone centralne źródło oświetlenia salonu, to warto też pomyśleć o tym dekoracyjnym, które będzie decydowało o jego klimacie. Dzięki nowoczesnym technologiom i rozwiązaniom możemy stworzyć unikatowe aranżacje świetlne. Doskonale sprawdzają się w tym taśmy LED oraz RGB. Wbrew pozorom nie potrzeba zbyt wielu rzeczy i specjalistycznych umiejętności elektrycznych. Wystarczą profile aluminiowe oraz taśmy świetlne. Taśmy można wykorzystać do oświetlenia: sufitu, schodów, mebli, luster, obrazów etc. Ograniczyć może nas tylko wyobraźnia i specyfika pomieszczenia, które to będą odpowiadały za efekt końcowy. Nie możemy również zapomnieć, że świece i kominek (jeśli taki mamy w salonie), to również dodatkowe i jakże klimatyczne źródło dodatkowego światła. Świece potrafią stworzyć romantyczny nastrój szczególnie późnym wieczorem i nocą. Wprowadzają ciepło i miły klimat, a poza tym są przodkami żarówek więc są powrotem do tradycyjnego sposobu oświetlania pomieszczeń.

Dodaj komentarz