Mogłoby się wydawać, że hodowla roślin to zadanie proste i przyjemne. Należy jednak pamiętać o kilku niezbędnych elementach takich jak odpowiedni nawóz, podlewanie czy dobrej jakości oświetlenie, które na dworze zapewnia słońce, a wewnątrz chociażby dobra lampa HPS. Jak zająć się roślinami, żeby wyglądały pięknie i rosły zdrowe? O co należy zadbać, a czego lepiej unikać?

Nawożenie

Rośliny czerpią energię z fotosyntezy, którą mogą zawdzięczać dzięki światłu z lampy HPS, bądź też słońca. Do ich odpowiedniego wzrostu często niezbędne są również pobierane z gleby składniki mineralne, które w warunkach domowych najłatwiej im dostarczyć poprzez nawożenie. Warto dobrać nawóz do rośliny (innych składników potrzebują storczyki, innych hortensje, a jeszcze innych chociażby kaktusy), a także postawić na odpowiednią jego formę – płynną, bądź krystaliczną. Nawozić rośliny doniczkowe należy regularnie.

Światło

Rośliny oczywiście potrzebują takiej ilości światła, żeby mogły skutecznie przeprowadzać fotosyntezę. W wielu przypadkach nie może być go jednak zbyt dużo, a nieraz wręcz nie wolno wystawiać liści bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. W przypadku ciemniejszych pokoi dobrą alternatywą dla naturalnego światła jest lampa HPS. Nowoczesne wysokoprężne lampy sodowe cechują się wysoką trwałością i efektywnością, stanowią więc świetne zastępstwo dla słońca.

Podlewanie

Odpowiednie oświetlenie i nawóz to rzeczy, o które warto zadbać, ale nawet dzieci wiedzą, że rośliny należy przede wszystkim podlewać. Warto jednak zapoznać się z wymaganiami posiadanych przez nas roślin – każda potrzebuje innych ilości wody, a nieraz także innego sposobu jej podawania, na przykład:

Tak samo jak niepodlewana roślina usycha, tak pod wpływem zbyt dużej ilości wody mogą zacząć gnić jej korzenie, co objawia się zazwyczaj czernieniem końcówek liści (a w skrajnych przypadkach nawet całych liści).

Oczywiście każda roślina doniczkowa może mieć więcej, bądź mniej wymagań. Znajdą się gatunki mniej wymagające jak draceny czy kaktusy, a także niełatwe w uprawie storczyki. Wymienione aspekty są jednak uniwersalne i każda z roślin potrzebuje odpowiednich składników mineralnych w glebie, odpowiedniej ilości wody, a także światła – czy to słońce czy lampa HPS. Uprawa wielu roślin doniczkowych nie wymaga wiele czasu i zachodu, a w zamian daje nam piękną, naturalną ozdobę w domu – czy to kolorowe kwiaty, czy najzwyczajniejsze paprotki.

Dodaj komentarz