Obecnie łazienki oprócz celów higienicznych, posiadają również funkcję domowego SPA i są strefą relaksu. Sauna w domu nie jest już domeną wielkich domów i można ją mieć bez względu na wielkość obiektu mieszkalnego. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, które idealnie zagospodarują wolną przestrzeń.
Zalety sauny
Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Niewątpliwą zaletą jest to, że sauna w Warszawie może być użytkowana o dowolnej porze. Korzystnie wpływa ona na zdrowie oraz stanowi idealnie miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Redukuje stres, poprawia odporność organizmu i ujędrnia skórę. Zabiegi w saunie to prawdziwa przyjemność, która rozluźnia nasze ciało po ciężkim dniu. Należy przy tym pamiętać, że nie powinny z niej korzystać osoby z problemami sercowymi i nadciśnieniem.
Rodzaje saun
W domu jednorodzinnym najczęściej montuje się następujące rodzaje:
- Sauna mokra — jest to tradycyjna łaźnia rzymska, którą wykonuje się ceramiki. Montuje się w niej wytwornicę pary, umiejscowioną poza sauną. Należy zapewnić w niej dopływ świeżego powietrza. Temperatura powietrza wynosi od 65 do 90 stopni Celsjusza,
- sauna parowa — regularne odwiedziny tej sauny wzmocnią organizm i zwiększą jego wydolność. Warto zaznaczyć, że utrzymuje ona wilgotność powietrza na poziomie nawet 100%. W kabinie montuje się piec utrzymujący właściwą temperaturę.
- Sauny infrared — energia w niej jest wytwarzana za pomocą promieni podczerwonych. Temperatura powietrza wynosi około 60 stopni Celsjusza, a wilgotność waha się w granicach 25%. Doskonała dla dzieci i osób starszych.
- Sauna sucha — rozgrzewa się do temperatury 95 °C, a wilgotność dochodzi do 10%. Wyposażona jest w piec z rozgrzanymi kamieniami, dlatego najlepiej korzystać z niej nago bądź w cienkim ręczniku. Można w niej przebywać maksymalnie 15 minut.
Wszystkie konstrukcje różnią się między sobą wielkością i czasem przypominają kabinę prysznicową. Montaż nie jest skomplikowany, więc przy odrobinie cierpliwości i wolnego czasu, można złożyć ją samodzielnie.