TRENDING

Sufit podwieszany LED – modny, nowoczesny wystrój w Twoim domu

podwieszany sufit w mieszkaniu

Spis treści

Sufit podwieszany LED to modny w ostatnich latach sposób na odmienienie zupełnie wnętrza niewielkim wysiłkiem i kosztem. Dodaje nowoczesnego sznytu pomieszczeniem, stanowiąc sam w sobie dekorację, a do tego jest funkcjonalny, bo może ukryć elementy infrastruktury. Jak wykonać podwieszany sufit LED? Jakie oświetlenie LED nadaje się do konstrukcji sufitu podwieszanego?

Elegancki i funkcjonalny sufit podwieszany LED

Podwieszane sufity LED to eleganckie rozwiązane, które pozwoli ukryć pod nim wszelkie instalacje, jak rury, kable etc. Dzięki temu przestrzeń zyska schludny wygląd. Z kwestii praktycznych, podwieszany sufit umożliwi też wyrównanie krzywizn i nierówności – to szybka metoda na zamaskowanie takich problematycznych ubytków. Do przygotowania sufitu podwieszanego wystarczy naprawdę minimalne przygotowanie powierzchni, bez wkuwania się w istniejące wylewki czy skuwania starego tynku. Można zatem dość szybko i łatwo zamontować podwieszany sufit, co odświeży aranżację bez konieczności wykonywania uciążliwego, kosztownego i czasochłonnego remontu.

Podwieszany sufit LED w salonie czy łazience to świetny sposób na dodanie nastrojowego oświetlenia. Taki element doda uroku i cieplej aury pomieszczeniom. Jeśli mowa o cieple, to nie tylko metaforycznie podwieszany sufit może ocieplić wnętrze, ale i dosłownie. Między stropem a konstrukcją z płyt gipsowym można dodać styropian lub mineralną wełnę, co znacząco ociepli pomieszczenie. Takie rozwiązanie będzie też służyć za izolację, przez co pokój będzie wyciszony. Doskonała opcja do pomieszczeń w blokach czy kamienicach o cienkich ścianach.

Ostatnia funkcja, jaką może spełniać podwieszany podświetlany sufit, to symboliczne wydzielenie stref w pokoju. Przydatne w sytuacji, gdy np. sypialnia połączona jest z salonem, czy w dużych łazienkach do wydzielenia stref kąpielowej, z toaletą, z lustrem itp.

Sufit podwieszany LED: jak to zrobić?

podwieszany sufit LED w sypialni

Jak wykonać podwieszany sufit z LED-ami krok po kroku? Dokładną instrukcję dostarcza OBI na przykład w tekście: Jak stworzyć lub naprawić podwieszany sufit w pokoju? Przedstawmy w skrócie, jakie są etapy samodzielnego przygotowania takiej konstrukcji.

  1. Wykonaj pomiary wnętrza i ustal kierunek ustawienia profili przyściennych. Otwory należy wywiercić w równych odstępach w zaznaczonych miejscach, a w nich umieścić kołki rozporowe. Następnie trzeba ustalić miejsca mocowania wieszaków, które będą podtrzymywać profile główne. Profile główne powinny tak podtrzymywać płyty gipsowo-kartonowe, by znajdowały się one w tej samej odległości od ścian.
  2. Zamontuj wieszaki pod kołki rozporowe, a potem do nich pręty wieszakowe, zaś na nich profile poprzeczne. Uzyskasz siatkę o danej długości boków.
  3. Teraz przyjdzie pora na umieszczenie instalacji elektrycznej – tym zajmujesz się przed ułożeniem płyt, bo to zdecydowanie ułatwia cały proces. Sposób postępowania zależy od wybranego oświetlenia. Zamontuj specjalne profile do przymocowania taśmy LED na suficie. Profile powinny być z aluminium i przeznaczone do modułów linowych LED. W przypadku montażu oświetlenia punktowego LED czy downlightów LED, oprawy oświetleniowe umieść w otworach wyciętych w płytach g-k. Uprzednio sprawdź, jaki otwór montażowy ma dany produkt, bo każdy ma unikalny. Do montażu zaś paneli LED niezbędne będą specjalne klipsy do podwieszanego sufitu.
  4. Zadbaj o połączenie profili LED z prądem – poprowadź przewód od puszki do łącznika, a potem do oświetlenia. Sprawdź, czy instalacja działa.
  5. Jeśli instalacja LED działa, to możesz montować płyty gipsowo-kartonowe. Umieszczasz je swobodnie na stelażu, nie ma potrzeby ich klejenia. Najpierw zamontuj około 30% płyt, by cała konstrukcja osadziła się i wypoziomowała. Całą konstrukcję zabezpiecz masą szpachlową.
  6. W przypadku montażu taśmy LED, po umieszczeniu płyt, dodaj profile do modułów LED, na które zostawiasz miejsce między płytami. Na koniec przyklej taśmy LED. Przed montażem taśmy, pamiętaj by dobrze wyczyścić powierzchnie aluminiowych profilu, tak by taśma nie zaczęła się z czasem odklejać.

Wybór rodzaju oświetlenie LED

Sufity LED-owe wykonane mogą być z różnego rodzaju oświetlenia. Każde ma swoje plusy i minusy, a dobór do sufitu podwieszanego oświetlenia zależy od Twoich potrzeb.

  • Żarówki LED to najprostsze rozwiązanie, zbliżone do użycia typowych opraw żarówkowych. Przy wyborze szukaj opraw z regulacją stopnia jasności, dzięki czemu zależnie do sytuacji doświetlisz pomieszczenie lub dodasz mu klimatu z delikatną wiązką światła.
  • Oprawy LED typu downlight są najbardziej powszechne w sufitach podwieszanych. Dają dyskretne, delikatne światło, które dodaje jasności i nastroju pomieszczeniom. Są łatwe w montażu i wymianie. Polecane szczególnie do podwieszanych paneli w kształcie koła. Zamontuj je blisko siebie, by uzyskać efektowny rezultat.
  • Panele LED to płaskie oprawy LED-owe, często stosowane w hotelach, biurach, sklepach, innych obiektach. Rzadziej wykorzystuje się je w domach, ale dobrze sprawdza się w dużym salonie czy jadalni – dają lepsze oświetlenie niż oprawy typu downlight.
  • Tuby LED są bardzo dekoracyjne, ale jednocześnie dają wystarczająco światła, by oświetlić wyraźnie np. przedpokój, kuchnię lub inne mniejsze pomieszczenie. To rozwiązanie, które robi się coraz bardziej popularne w aranżacjach domowych wnętrz.

>>Więcej o rodzaju oświetlenia używanego do podświetlanych sufitów przeczytasz tutaj: Montaż sufitu podwieszanego z oświetleniem LED. Poradnik OBI

Powiązane artykuły