Sztuka z przymrużeniem oka

Spis treści

Domowe wnętrza nabierają wyrazu i charakteru, gdy gości w nich sztuka. Szczególnie cenne są te małe dzieła, które wykonamy własnoręcznie. Na przykład wazon inspirowany kultowymi rysunkami Jeana Cocteau. Wystarczy krok po kroku podążać za radami Annie Sloan. Z pomocą brytyjskiej ekspertki każdy może odkryć w sobie artystyczną duszę.

Annie Sloan, twórczyni farb Chalk Paint™ i guru domowych metamorfoz nie przestaje inspirować. Tym razem specjalistka od kreatywnego wykorzystania kolorów proponuje zabawę ze sztuką, w myśl zasady, że nawet niewielka zmiana w naszym otoczeniu potrafi przynieść zaskakujące korzyści. Nie tylko poprawi samopoczucie i doda nowej energii. Przy okazji możemy odkryć zupełnie nową pasję. W swoim kolejnym projekcie DIY Annie Sloan pokazuje, jak wykorzystać szablon dołączony do najnowszego, siódmego wydania poradnika „The Colourist”, aby stworzyć oryginalny wazon inspirowany kultowymi rysunkami Jeana Cocteau. Artysty samouka, który regularnie rysował przyjaciół i znajomych w swoim charakterystycznym, liniowym stylu.  Jeśli ktoś jeszcze wątpi w swoje artystyczne zdolności, niech uważnie prześledzi tutorial, w którym Annie pokazuje krok po kroku jak stworzyć wazon inspirowany słynnymi rysunkami. Wystarczy zastosować proste i sprawdzone techniki oraz farby kredowe Chalk Paint™. – Nasz szablon jest delikatny, więc zostawiliśmy go do wycięcia. Po prostu weź ostry nóż rzemieślniczy lub skalpel i wytnij go ostrożnie. Obracaj papier podczas cięcia, aby utworzyć długie linie ciągłe. Wytnij go na kawałku starego drewna lub kartonu i uważaj, aby się nie skaleczyć! – wyjaśnia Annie Sloan. Możemy także podjąć się przygotowania takiego szablonu samodzielnie wzorując się na słynnym liniowym stylu rysownika.

Do realizacji tego projektu potrzebne będą:

● szablon

● farby Chalk Paint™ w kolorach Capri Pink, English Yellow, Amsterdam Green

● wosk Clear Chalk Paint Wax

● płaski pędzel do detali

● skalpel lub mały nożyk

● pędzelek do szablonów

● gąbki ścierne lub niestrzępiąca się ściereczka

Krok 1:

Za pomocą płaskiego pędzelka do detali nałóż cienką warstwę farby kredowej w kolorze English Yellow i rozprowadź ją dobrze na powierzchni wazonu. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę.

Krok 2:

Na przygotowany wcześniej podkład nałóż niewielką ilość farby kredowej w kolorze Capri Pink i rozprowadzaj przy użyciu pędzla do szablonów aż farba będzie dość sucha.

Krok 3:

Wycięty szablon przyłóż do powierzchni wazonu, a następnie za pomocą pędzla do szablonów nakładają farbę w kolorze Capri Pink, pozostawiając otwarte oko do pomalowania na kolor Amsterdam Green.

Krok 4:

Zmień położenie szablonu, wyrównując go z wzorem Capri Pink. Rozprowadź odrobinę farby Amsterdam Green na podkładzie i nałóż go pędzlem do szablonów, aby stworzyć oko.

Rada Annie:

Możesz użyć niewielkiej ilości taśmy maskującej, aby umieścić szablon, ale usuń go natychmiast po zakończeniu, aby uniknąć ściągania farby.

Krok 5:

W razie potrzeby wyretuszuj wszystkie miejsca, które należy udoskonalić za pomocą pędzelka do detali i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 6:

Po wyschnięciu, za pomocą gąbki lub niestrzępiącej się szmatki nałóż na wazon przezroczysty wosk, aby zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię. Zapewni to również subtelny wygląd.

Ten i inne ciekawe pomysły na domowe metamorfozy oraz instrukcje krok po kroku można znaleźć w najnowszej, 7. edycji poradnika Annie Sloan „The Colourist”. Tematem przewodnim tego wydania jest zastosowanie zieleni, a wśród prezentowanych odcieni znalazły się m.in. nowe kolory farb ściennych Knightsbridge Green oraz Schinkel Green. Ciekawie prezentuje się rubryka poświęcona wybranym przez Annie początkującym projektantom – od producentów tkanin po niezależne firmy wytwarzające biżuterię. Warta polecenia jest również analiza twórczości i życia luminarzy kreatywności – Jeana Cocteau i Jeana Paula Gaultiera. Poza tym w numerze wiele niepowtarzalnych fotografii malowanych mebli i prezentacji wnętrz domów oraz wiadomość o najnowszej współpracy Annie z Royal Horticultural Society.

Powiązane artykuły