Romantyczne kwiaty, wzory nawiązujące do sztuki japońskiej, a może klasyczne cegły? Chcesz odmienić swoje wnętrze w jeden weekend, a nawet w jeden wieczór? Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie tapet. To spektakularny sposób na szybkie i proste nadanie  ścianom takiego stylu, jaki ci odpowiada, a szeroka oferta printów i rodzajów umożliwi zastosowanie tego rozwiązania w każdym pomieszczeniu.

Zanim zdecydujesz się na konkretny wzór, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i jak chcesz zagospodarować ścianę, na której położysz tapetę. Jeśli na przykład planujesz powieszenie obrazków, wybierz delikatny, klasyczny wzór, który podkreśli urodę ramek i ich zawartości. Możesz również wytapetować tylko jedną ścianę, a pozostałe pomalować farbami o zbliżonej kolorystyce – efekt z pewnością będzie zachwycający. Warto również poznać rodzaje tapet – obecnie najbardziej popularne są tapety winylowe, ale dostępne są też inne rodzaje, na przykład papierowe, korkowe, flizelinowe i z włókna szklanego. Wszystkie znajdziemy w ofercie Castoramy.

Winylowa czy papierowa – oto jest pytanie

Zależnie od rodzaju tapety różnią się trwałością. W sypialni czy salonie możemy bez obaw zastosować znane od lat tapety papierowe. Łazienka, kuchnia czy przedpokój i pokój dziecięcy to te wnętrza, które wymagają pokrycia ścian o większej trwałości, dlatego sprawdzą się tutaj tapety winylowe. Te tapety składają się z warstwy papieru pokrytego folią PCV, dzięki czemu są trwalsze i bardziej odporne na wilgoć, można je więc bez problemu zmywać. Możemy również wybrać tapety winylowe na flizelinie – tu warstwa papieru jest zastąpiona przez flizelinę, co znacznie ułatwia ich układanie (klejem pokrywamy wyłącznie ścianę) i zdejmowanie, ponieważ produkt nie rozwarstwia się.

Interesującym rozwiązaniem są tapety z włókna szklanego, czyli wykonane ze wytrzymałego materiału wzmocnionego przędzą szklaną. Ich zaletą jest wysoka trwałość oraz zróżnicowane faktury. Te tapety dostępne są w jasnej kolorystyce (białe, kremowe, jasnoszare), co pozwala na ich pomalowanie na dowolny kolor. Gładkie tapety z włókna szklanego wizualnie doskonale zastąpią wykonanie gładzi tynkowej, co pozwala na uniknięcie nadmiernego bałaganu w domu.

Najnowsze trendy

Obecnie na rynku wyróżnia się kilka głównych trendów wzornictwa tapet. Przede wszystkim duże wzory geometryczne, często w ciemnych kolorach, uzupełniane srebrnym lub złotym motywem, na przykład dostępna w Castoramie GoodHome Ajuga. Tego rodzaju printy będą doskonale pasowały do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, ale też świetnie wpasują się nowoczesne, industrialne otoczenie. Kolejny trend, który mocno zaznacza swoją obecność, to różnego rodzaju motywy roślinne – od pięknych róż angielskich, które można zobaczyć na tapecie GoodHome Drosera, poprzez liście palm, aż po stylizowane wzory nawiązujące do rokoko, występujące na przykład na tapecie GoodHome Abeli. Tego rodzaju tapety staną się ozdobą ścian w salonie stylizowanym na staroangielski lub starofrancuski, choć motywy palmowych liści sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach. Kolejny popularny trend to nawiązanie do klasyki – różnego rodzaju kratki w stonowanych kolorach, typu Goodhome Falcata, bielone deski pozwolą nadać ścianom nieco rustykalny charakter. W takich wnętrzach będą się pięknie prezentować meble wykonane z naturalnych materiałów – rattanu, wikliny, plecione z juty pufy, itp.

Dodaj komentarz