TRENDING

Urządzamy łazienkę. Naturalnie!

Spis treści

Przyroda to niewyczerpane źródło inspiracji. Warto z niego czerpać także podczas aranżacji pomieszczeń sanitarnych – w końcu to one stanowią naszą prywatną strefę wellness. Tu zmywamy z siebie troski dnia i stres, możemy się zrelaksować, znaleźć harmonię i ukojenie dla zmysłów. Podpowiadamy, jakie materiały pomogą nam stworzyć łazienkę przyjazną i komfortową z natury.

Przytul się do drzewa, posłuchaj śpiewu ptaków, zachwyć się zachodem słońca, poczuj zapach polnych kwiatów. Zachęcają nas do tego m.in. psychologowie, którzy podkreślają znaczący wpływ kontaktu z naturą na nasze zdrowie. Spragnieni jej bliskości, coraz częściej zapraszamy ją także do swoich wnętrz. Przyjrzyjmy się naturalnym materiałom, które pokochały nasze łazienki.

Ciepło drewna

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych materiałów wykończeniowych, warto odpowiedzieć na kilka pytań. W jakim otoczeniu czuję się dobrze? Czy będą to chłodne szarości, czy raczej ciepłe odcienie? Gładka powierzchnia, a może struktura? Minimalizm lub kunsztowne wykończenia?

Osoby, które na pierwszym planie stawiają przytulność, docenią aranżacje bazujące na drewnie. Materiał ten, jak żaden inny, pozwala nadać naturalny charakter wnętrzu oraz sprawić, że staje się ono ciepłe i przyjemne dla zmysłów. Tradycyjnie stosowany na podłogach i w zabudowie meblowej, teraz występuje także w formie funkcjonalnych detali, np. przycisków spłukujących. Drewno jest niezwykle uniwersalne i ponadczasowe. Dobrze prezentuje się w zestawieniu z bielą, czernią i kolorami ziemi – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Wybierając drewno do łazienki warto zwrócić uwagę na gatunki, którym nie są straszne zmiany temperatury oraz wilgotność. Do nich zaliczyć można m.in. drzewo egzotyczne, takie jak teak, iroko, wenge, jatoba czy cedr. Gatunki te zawierają duże ilości olejków naturalnych oraz żywic, co sprawia, że charakteryzują się większą odpornością na wilgoć oraz niski współczynnik skurczu. Jeśli bliższe jest nam drewno rodzime, możemy zdecydować się na te najtrwalsze: dąb, jesion, modrzew, jawor oraz wiąz.

Szlachetny kamień i marmur

Fani chłodnych odcieni i wyrafinowanych wnętrz, skierują swoją uwagę na naturalne, a zarazem bardziej majestatyczne materiały. Pierwsza propozycja to marmur – subtelny i delikatny, a zarazem majestatyczny i szlachetny.

Od tysiącleci stanowi obiekt westchnień dekoratorów wnętrz. Kiedyś dostępny dla nielicznych i kojarzony wyłącznie z przepychem oraz luksusem, dziś – dzięki rozwojowi technologii obróbki – coraz częściej wzbogaca swą urodą domowe aranżacje. Rezygnuje ze swej elitarności, wyrażając dążenie do natury i autentyczności w aranżacji wnętrz. Elegancją, ale i właściwą dla siebie strukturą, urzeka z kolei kamień łupkowy. Odwzorowuje naturalną siłę i tajemniczość, wprowadzając do wnętrza moc i elegancję.

Kamień i marmur stosowany jest do wykończenia ścian i podłóg, ale nie tylko. Na rynku dostępne są także elementy wyposażenia łazienek wykonane z tych materiałów, takie jak przyciski spłukujące czy akcesoria i dekoracje. W przypadku, gdy bazą aranżacji jest marmur, warto zwrócić uwagę na barwę jego naturalnego użyłowienia. Ono bowiem pozwoli nam określić kolorystykę pozostałych elementów wyposażenia łazienki. W sytuacji, gdy do wykończenia posadzki użyliśmy kamienia, w strefie prysznicowej możemy zamontować odpływ liniowy dedykowany tego typom materiałów. Całość zyska minimalistyczny i szlachetny charakter – radzi ekspert TECE.

Powiązane artykuły