Urządzamy nasz wymarzony salon!

umeblowany nowoczesny salon

Spis treści

Urządzanie salonu wymaga solidnego planu i przygotowania. Jakie wybrać styl wnętrza? Jak ocieplić go dodatkami? Jakie rośliny sprawdzą się w salonie? Wszystko to wymaga przemyślenia, dokładnego pomiaru i decyzji! Sprawdź, o czym powinieneś pomyśleć przy okazji planowania zmiany wystroju w swoim wymarzonym salonie!

O czym pamiętać podczas urządzania salonu?

Wygląd salonu powinien być spójny z całością domu lub mieszkania. Jest to pierwsza sprawa, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy okazji planowania remontu, zwłaszcza jeśli salon połączony jest z kuchnią, holem lub korytarzem. Dlaczego? Salon to w końcu serce domu, miejsce, gdzie najczęściej przebywamy, gdzie przyjmujemy rodzinę i gości – jeśli będzie wykończony w tym samym stylu co reszta mieszkania, na pewno doda mu to nie tylko uroku, ale i funkcjonalności. I właśnie dlatego, warto najpierw przemyśleć to, jak ma wyglądać nasz salon, jakie meble chcemy tam wstawić, jak rozplanujemy oświetlenie (o tym przeczytacie w moim kolejnym wpisie, na który już teraz zapraszam!). Dobre rozplanowanie działań i wstępny kosztorys na pewno usprawnią późniejsze prace.

Funkcje salonu

Bardzo często salon pełni rolę pokoju gościnnego lub sypialni (zwłaszcza w małych mieszkaniach i kawalerkach). Dlatego też warto zadbać o wygodną sofę lub kanapę z funkcją spania. W salonie z jadalnią powinien znaleźć się również stół i krzesła oraz stolik kawowy. Oczywiście, te meble powinny stanowić spójną całość z resztą wystroju, w tym szafką RTV czy inny meblami np. regałem na książki czy szkło lub inne bibeloty.

Kanapa do salonu – na co zwrócić uwagę?

Sofy z materacem, to rozwiązanie z dla salonów, które pełnią też rolę sypialni. Tu warto przyjrzeć się sofom, które mają materace z pamięcią kształtu, a takie oferuje między innymi marka Tempur. Taki materac zapewnia odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa, odciążając stawy, dzięki czemu obudzimy się wyspani i wypoczęci.

Warto pomyśleć też o poduszce ergonomicznej, wykonanej ze specjalnej pianki memory, odciążającej kark i minimalizującej drgania. Poduszki ergonomiczne sprawdzą się w każdej sypialni i salonie. Warto je mieć zwłaszcza dla gości, których przyszłoby nam przenocować na mniej wygodnej salonowej kanapie czy innym łóżku.

salon sypialnia z dwiema kanapami

Wielkość kanapy lub sofy jest również bardzo ważna. W przestronnych, dużych salonach możemy pozwolić sobie na zakup ogromnej kanapy, na której będzie można swobodnie wypoczywać wraz z całą rodziną. Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które można swobodnie przestawiać i dostawiać. Niewielkie sofy w przestronnym salonie byłyby niewidoczne, a nawet nieestetyczne. Mniejsze kanapy to rozwiązanie do kawalerek i małych salonów. Sofy z funkcją spania po rozłożeniu, powinny swobodnie zmieścić dwie dorosłe osoby na swojej powierzchni. W niewielkich mieszkaniach cenny jest każdy centymetr kwadratowy i sześcienny pomieszczenia, dlatego meble w salonie powinny mieć proste formy i niewielkie rozmiary.

Poszukując mebli do wymarzonego salonu warto zapoznać się z asortymentem zarówno stacjonarnych, jak i internetowych sklepów meblowych, a także z ofertą osób, które wykonują meble na wymiar i pod specjalne zamówienie.

Oświetlenie salonu

Urządzając salon nie możemy zapomnieć o tak istotnej kwestii jaką jest oświetlenie.

Ważne, aby centralny punk oświetleniowy znajdował się na suficie. Reszta źródeł światła pozwoli nam na wydzielenie poszczególnych stref w tym wnętrzu. Jest to szczególnie ważne, gdy salon jest połączony z jadalnią lub jest otwarty na kuchnię czy też hol albo pełni funkcję sypialni.

Lampy wiszące i stojące trzeba dobrać do wielkości i potrzeb salonu, powinny pasować też do jego stylistyki. Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję dekoracyjną pomieszczenia. W tym celu można też wykorzystać taśmy LED np. do oświetlenia schodów, mebli, luster. Jako element oświetleniowy i dekoracyjny można wykorzystać również świece, których ciepły blask doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu.

słoneczny salon oświetlenie

Wiele innych ciekawych pomysłów i podpowiedzi dotyczących aranżacji salonu znajdziemy w tym artykule: https://budynkowo.pl/news/wyposazenie-salonu/

Powiązane artykuły