łazienka, wanna, bateria wannowa, nowoczesna łazienka, aranżacja łazienki
Urządzanie łazienki to jeden z najfajniejszych etapów aranżacji domu – warto się do niego dobrze przygotować.

Aranżacja łazienki pochłania często znaczne fundusze – coś o tym wiem 🙂 Projektując jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu zapominamy o tym, jak ważne są baterie łazienkowe. Elementy te, z pozoru mało znaczące, są najczęściej używaną przez nas częścią armatury, dlatego odpowiedni wybór baterii do łazienki ma ogromne znaczenie. Szczególnie mam tu na myśli baterie wannowe, bo odpowiednia decyzja w tym zakresie wcale nie jest taka prosta!

Baterie wannowe i ich podstawowe funkcje

Szukając odpowiedniej baterii do wanny sporo czytałam na ten temat i doszłam do pewnych wniosków. Szczególnie polecane są baterie wyposażone w termostat. Ich zaawansowana konstrukcja umożliwi bardzo dokładne ustawienie temperatury wody i w efekcie – sporą oszczędność. Precyzyjny termostat pozwoli ustawić ściśle określoną temperaturę, w związku z czym nie jesteśmy zmuszeni do każdorazowego balansowania pomiędzy wodą ciepłą, a zimną. Dobrze pamiętamy te tajemne ustawienia kurków, dające optymalną temperaturę – teraz na szczęście da się tego uniknąć!

Baterie wannowe mogą także posiadać ogranicznik mocy. Dzięki niemu ustawia się siłę strumienia płynącej wody. Pozwoli to na szybsze, lub wolniejsze wypełnienie wanny (idealne, jeżeli w czasie pozostałym do kąpieli musisz jeszcze zrobić coś w domu). Pamiętaj, że wysokie ciśnienie wody może powodować szumy, które mogą przenosić się w ścianie. Efektu słyszalnej wody pozbędziesz się inwestując w baterię posiadającą reduktor szumów, a są i takie!

Do znacznej większości baterii będziesz w stanie podłączyć prysznic. Otrzymasz w ten sposób hybrydę, z której będą zadowoleni zarówno miłośnicy kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Nie zapominaj, aby wybierana bateria była również łatwa w czyszczeniu. Wybór baterii o skomplikowanej konstrukcji czy bogatym zdobnictwie, znacznie utrudni późniejsze utrzymanie jej w czystości.

Bateria wannowa odpowiednio dopasowana do stylu pomieszczenia

Z reguły, pomieszczenia w domu aranżujemy mając na uwadze pewien wybrany przez nas styl. Skrupulatnie dobieramy farbę, większe elementy armatury, wszelkie ozdoby, ale zapominamy o bateriach łazienkowych, często zostawiając ich zakup na koniec. Elementy te, mimo iż niewielkie, mają ogromne znaczenie w perfekcyjnym zaaranżowaniu łazienki.

Pozostawienie wyboru baterii przypadkowi może doprowadzić do tego, że harmonia, pieczołowicie tworzona w całym wnętrzu ulegnie załamaniu. Nieprawidłowy dobór najmniejszych elementów armatury łazienkowej może spowodować fakt, że cały nasz plan na idealną łazienkę „weźmie w łeb”. Uwaga każdego będzie zwrócona na element, który ewidentnie nie pasuje do całości. Może zatem odwrócić kolejność i przed aranżowaniem łazienki sprawdzić w sklepach lub internecie dostępne modele armatury?

Sposób montażu baterii dobrany do możliwości

Sposoby montażu baterii wannowych zasadniczo są dwa : rozróżniamy baterie ścienne lub podtynkowe. Pierwszy z nich polega na zamocowaniu baterii do istniejącej instalacji wodnej, drugi zaś na montażu w ścianie. Wybór sposobu powinien zależeć od charakteru przeprowadzanych prac. Jeżeli masz dostęp do instalacji wodnej znajdującej się wewnątrz ściany – wybierz pierwszy sposób. Druga opcja nie jest tak inwazyjna, dlatego idealnie sprawdzi się podczas wykonywania lekkich remontów.

Bateria wannowa – nie zapominaj o praktyczności

Wybierana bateria wannowa powinna być przede wszystkim praktyczna. Zakup baterii bez odpowiednich funkcji, czy o niewłaściwych parametrach może nawet doprowadzić do tego, że na dłuższą metę nie będziemy w stanie z niej korzystać. Przed udaniem się do sklepu, zawsze każdemu radzę, aby dokonał kompleksowych i dokładnych pomiarów swojej łazienki. Ułatwia to proces wyboru, gdyż bez właściwego przygotowania może to potrwać zdecydowanie dłużej i skończy się kilkoma wizytami w tym samym sklepie 🙂

Gdzie kupić baterię wannową?

Baterię wannową dobrze nabyć w sprawdzonym sklepie. Zakup elementów tego typu w nieautoryzowanym miejscu może spowodować późniejsze problemy w razie ewentualnej awarii czy obsługi gwarancyjnej. Jeżeli masz już upatrzony model, to polecam zakup baterii w sklepie internetowym. Przy każdym produkcie opisane są wszystkie parametry, włącznie z wymiarami, a dokładne zdjęcia idealnie oddadzą wszystkie aspekty wizualne. Miłego urządzania łazienki!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz