TRENDING

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?

Spis treści

Dom jest naszą twierdzą. Chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo, bez względu na wiek i ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim łazienki, która powinna być przestrzenią przyjazną także dla osób starszych. Podpowiadamy, jak ją urządzić!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nasze społeczeństwo starzeje się, wzrasta średnia długość życia, a zmniejsza liczba urodzeń. Oznacza to, że z roku na rok przybywa osób starszych, które mimo wieku, chcą pozostać samodzielne i niezależne, ale też czuć się bezpiecznie i komfortowo zarówno w domu, jak i poza nim. Nasze potrzeby i wymagania zmieniają się przy tym zależnie od etapu życia, na którym jesteśmy. Odnosi się to także architektury i aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych.

–  Architektura jest odpowiedzialna przed użytkownikiem, a szczególnie przed osobami starszymi. Przyczynia się do kształtowania jakości życia we wszystkich jego obszarach, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem – mówi Iwona Benek, specjalizująca się w projektowaniu na rzecz architektury przyjaznej seniorom, z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Łazienka dostępna

Problem dostępności wnętrz dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi dotyczy w dużej mierze aranżacji łazienki. To pomieszczenie intymne, z którego chcemy móc korzystać samodzielnie, czując się przy tym komfortowo i bezpiecznie. Doskonale wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz publicznych, których misją i obowiązkiem jest likwidacja barier architektonicznych.

– Jednym z istotnych elementów kształtowania przyjaznej przestrzeni jest łazienka, która dla seniorów jest podstawą utrzymania jak najdłuższej samodzielności. Dlatego podczas projektowania łazienki kierujmy się przede wszystkim tym, aby była zauważalna – wspomagajmy orientację przez prawidłowo zaprojektowany system informacji graficznej, dotykowej lub dźwiękowej. Ważna jest także jej ergonomia i funkcjonalność, stosujmy zatem zasady projektowania uniwersalnego – dodaje Iwona Benek.

Przykład idzie z góry

Te podstawowe zasady projektowania w obiektach publicznych warto przenieść do przestrzeni prywatnej. By ułatwić korzystanie z łazienki osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyposażenie. Do niego będą należeć: poręcze i uchwyty, prysznic bez brodzika, antypoślizgowa podłoga, wydłużona miska ustępowa, podwieszana umywalka bez postumentu, nisko zawieszone szafki, dodatkowe krzesło lub siedzisko oraz kontrastowe kolory. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie oraz ergonomiczne rozlokowanie sprzętów, z zachowaniem wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny dostęp do nich. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla seniora, podpowiadają architektki z pracowni WZ Studio – Ada Skwira i Małgorzata Liebhart.

Wszystko, co niezbędne

Dostosowywanie łazienki dla osoby starszej rekomendujemy rozpocząć od wymiany wanny na brodzik czy rozwiązanie bezbrodzikowe– Jeżeli z jakichś powodów wanna musi pozostać, niech będzie jak najniższa i wyposażona w siedzisko. Na ścianie przy wannie powinien zostać zamontowany uchwyt, który stanie się nieocenioną pomocą dla seniora podczas wstawania i podpierania się.  Planując aranżację małej łazienki warto zamiast wanny zaplanować brodzik lub CleanLine – radzą Ada Skiwa i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio.

Prysznic dla seniora

Przestrzeń prysznicowa dla osoby starszej powinna być możliwie jak największa i jak najbardziej otwarta. Świetnym rozwiązaniem jest brodzik Geberit Sestra, który zapewnia swobodę wchodzenia i wychodzenia. Dobrze, aby brodzik miał możliwość zmieszczenia więcej niż jednej osoby. Dzięki temu pomagający seniorowie będzie mógł łatwo się w niej poruszać. Brodzik Geberit Sestra jest płaski i prawie niewidoczny, a solidny i odporny na uszkodzenia materiał, z jakiego go wykonano zabezpiecza przed poślizgnięciem się pod prysznicem.

Podobnie, jak w klasycznych rozwiązaniach z brodzikiem, odpływ podłogowy ma za zadanie odprowadzić wodę spod prysznica do kanalizacji W tym wypadku nie ma on jednak formy klasycznej i mało funkcjonalnej np. okrągłego sitka, ale podłużnej rynny zbiorczej, dyskretnie wpasowanej w wykończenie podłogi natrysku. Otwarta powierzchnia sprawia, że osoby pomagające seniorom mają jeszcze łatwiej. Praktycznym i niemal niewidocznym rozwiązaniem jest Geberit CleanLine – to wyjątkowa propozycja dopracowana zarówno technicznie, jak i wzorniczo, która dla seniorów będzie bardzo komfortowa.

Powiązane artykuły