TRENDING

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Spis treści

Rynek budowy mieszkań na wynajem ciągle rośnie. Nic dziwnego, jest to reakcja na zmieniający się styl życia młodych ludzi, którzy stawiają na mobilność, a nie przywiązanie do miejsca. Cały sektor najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) ma ogromny potencjał i wzorem państw zachodnich doczekał się doprecyzowania w zakresie projektu i wyposażenia. Mieszkanie na wynajem to również doskonała inwestycja i lokata kapitału. Jeżeli zapadła już decyzja o zakupie, to warto urządzić je tak, by służyło przez długie lata.

Agencja  ThinkCo we współpracy z pracownią architektury wnętrz Decoroom i pod patronatem m.in. marki Geberit, przygotowała poradnik zawierający istotne dane o strukturze rynku, najemcach i wyposażaniu mieszkań na wynajem. –  Potrzeby mieszkaniowe i styl życia Polaków na przestrzeni lat uległy zmianie, co w znaczącym stopniu wpłynęło na rozwój rynku najmu instytucjonalnego. Tempo wzrostu tego sektora przekroczyło oczekiwania nas wszystkich. Kluczową rolę odgrywają w nim najemcy, którzy chcą żyć wygodnie i komfortowo, dlatego zwracają uwagę nie tylko na lokalizację mieszkania i poziom jego skomunikowania, ale również na jakość i funkcjonalność lokalu. Dlatego przy projektowaniu mieszkań na wynajem warto korzystać z doświadczenia renomowanych producentów, takich jak Geberit, który dostarcza rozwiązania systemowe dla zrównoważonego budownictwa – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski  z agencji ThinkCo. Obecnie, wraz z rozwojem rynku i budową całkowicie nowych mieszkań z takim przeznaczeniem, podniósł się również  standard ich wyposażenia. Według „Przewodnika po PRS” prawie połowa najemców woli mieszkanie kompletnie urządzone, a ok. 40 % częściowo urządzone. Jak zatem urządzić przestrzeń mieszkania na wynajem?

Ponadczasowa prostota i trwałość

Aranżując mieszkanie na wynajem przede wszystkim należy postawić na ponadczasowe wzornictwo i wytrzymałość materiałów. Na szczęście zmieniły się standardy i coraz rzadziej jest tak, że w wynajmowanym mieszkaniu jest składanka starych mebli. Według „Poradnika  PRS” stałe elementy  typu: ściany, drzwi, podłogi powinny być w ponadczasowym stylu, neutralne i wytrzymałe, a co za tym idzie lepszej jakości. Dzięki temu unikniemy częstych remontów i napraw, a mieszkanie dłużnej będzie wyglądało jak nowe.

Najlepiej sprawdzą się naturalne kolory: biele, szarości, zimne beże, które optycznie rozświetlają pomieszczenie i powiększają przestrzeń. Warto zainwestować w dobrej jakości farby zmywalne, by łatwo można było osunąć zabrudzenia. Malując zachowajmy konsekwencję kolorystyczną w całym mieszkaniu, możemy połączyć dwa kolory np. biel i szarość  lub zostawić białą bazę. Taka uniwersalna podstawa idealnie skomponuje się z naturalnymi materiałami wykończenia podłóg, mebli w zabudowie, a także tych mobilnych, które z racji  tego że łatwo je wymienić śmiało mogą podążać za trendami. Nie należy zapominać o oświetleniu. Jak podkreślają specjaliści z Decoroom, odpowiednio rozplanowane, pozwala skutecznie podkreślić odpowiednie strefy w mieszkaniu.

Kuchenne rewolucje

Kuchnia to jedno  z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To ona wraz z łazienką decydują o standardzie lokalu. Ważne, by były ponadczasowe, neutralne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów, odpornych na długotrwałe użytkowanie. Szafki kuchenne powinny być proste w neutralnym kolorze, łatwe do utrzymania w czystości i bez ozdobników. Praktycznym rozwiązaniem w kuchni, jak i w całym mieszkaniu są panele winylowe, które są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Dobrze jest zainwestować w sprzęty AGD sprawdzonych marek, które dadzą gwarancję długiego bezawaryjnego użytkowania.

Atrakcyjna łazienka – szybszy wynajem

Aranżacja małej łazienki w mieszkaniu na wynajem wymaga specjalnego zaangażowania. Nie można sobie pozwolić na kompromisy. Jest to strefa szczególnie narażona na wilgoć i wysokie temperatury – Projektując łazienki w inwestycjach PRS, stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność oraz jakość wykorzystanych materiałów. To strefa, w której utrzymanie czystości nabiera największego znaczenia, dlatego wymaga odpowiedniego podejścia pod kątem doboru wyposażenia. Stelaże podtynkowe, podwieszane miski ustępowe czy miski bezkołnierzowe są najlepszym rozwiązaniem w takich projektach. Ogromne znaczenie mają również rozwiązania proekologiczne, takie jak oszczędnościowy system spłukiwania z funkcją stop, który ogranicza zużycie wody. Producenci, tacy jak Geberit, idealnie wpisują się w ten sektor, ponieważ oferują rozwiązania najwyższej jakości, gwarantują ciągłość produkcji i 25 lat dostępności części zamiennych – podpowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom

Powiązane artykuły