Rynek budowy mieszkań na wynajem ciągle rośnie. Nic dziwnego, jest to reakcja na zmieniający się styl życia młodych ludzi, którzy stawiają na mobilność, a nie przywiązanie do miejsca. Cały sektor najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) ma ogromny potencjał i wzorem państw zachodnich doczekał się doprecyzowania w zakresie projektu i wyposażenia. Mieszkanie na wynajem to również doskonała inwestycja i lokata kapitału. Jeżeli zapadła już decyzja o zakupie, to warto urządzić je tak, by służyło przez długie lata.

Agencja  ThinkCo we współpracy z pracownią architektury wnętrz Decoroom i pod patronatem m.in. marki Geberit, przygotowała poradnik zawierający istotne dane o strukturze rynku, najemcach i wyposażaniu mieszkań na wynajem. –  Potrzeby mieszkaniowe i styl życia Polaków na przestrzeni lat uległy zmianie, co w znaczącym stopniu wpłynęło na rozwój rynku najmu instytucjonalnego. Tempo wzrostu tego sektora przekroczyło oczekiwania nas wszystkich. Kluczową rolę odgrywają w nim najemcy, którzy chcą żyć wygodnie i komfortowo, dlatego zwracają uwagę nie tylko na lokalizację mieszkania i poziom jego skomunikowania, ale również na jakość i funkcjonalność lokalu. Dlatego przy projektowaniu mieszkań na wynajem warto korzystać z doświadczenia renomowanych producentów, takich jak Geberit, który dostarcza rozwiązania systemowe dla zrównoważonego budownictwa – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski  z agencji ThinkCo. Obecnie, wraz z rozwojem rynku i budową całkowicie nowych mieszkań z takim przeznaczeniem, podniósł się również  standard ich wyposażenia. Według „Przewodnika po PRS” prawie połowa najemców woli mieszkanie kompletnie urządzone, a ok. 40 % częściowo urządzone. Jak zatem urządzić przestrzeń mieszkania na wynajem?

Ponadczasowa prostota i trwałość

Aranżując mieszkanie na wynajem przede wszystkim należy postawić na ponadczasowe wzornictwo i wytrzymałość materiałów. Na szczęście zmieniły się standardy i coraz rzadziej jest tak, że w wynajmowanym mieszkaniu jest składanka starych mebli. Według „Poradnika  PRS” stałe elementy  typu: ściany, drzwi, podłogi powinny być w ponadczasowym stylu, neutralne i wytrzymałe, a co za tym idzie lepszej jakości. Dzięki temu unikniemy częstych remontów i napraw, a mieszkanie dłużnej będzie wyglądało jak nowe.

Najlepiej sprawdzą się naturalne kolory: biele, szarości, zimne beże, które optycznie rozświetlają pomieszczenie i powiększają przestrzeń. Warto zainwestować w dobrej jakości farby zmywalne, by łatwo można było osunąć zabrudzenia. Malując zachowajmy konsekwencję kolorystyczną w całym mieszkaniu, możemy połączyć dwa kolory np. biel i szarość  lub zostawić białą bazę. Taka uniwersalna podstawa idealnie skomponuje się z naturalnymi materiałami wykończenia podłóg, mebli w zabudowie, a także tych mobilnych, które z racji  tego że łatwo je wymienić śmiało mogą podążać za trendami. Nie należy zapominać o oświetleniu. Jak podkreślają specjaliści z Decoroom, odpowiednio rozplanowane, pozwala skutecznie podkreślić odpowiednie strefy w mieszkaniu.

Kuchenne rewolucje

Kuchnia to jedno  z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To ona wraz z łazienką decydują o standardzie lokalu. Ważne, by były ponadczasowe, neutralne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów, odpornych na długotrwałe użytkowanie. Szafki kuchenne powinny być proste w neutralnym kolorze, łatwe do utrzymania w czystości i bez ozdobników. Praktycznym rozwiązaniem w kuchni, jak i w całym mieszkaniu są panele winylowe, które są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Dobrze jest zainwestować w sprzęty AGD sprawdzonych marek, które dadzą gwarancję długiego bezawaryjnego użytkowania.

Atrakcyjna łazienka – szybszy wynajem

Aranżacja małej łazienki w mieszkaniu na wynajem wymaga specjalnego zaangażowania. Nie można sobie pozwolić na kompromisy. Jest to strefa szczególnie narażona na wilgoć i wysokie temperatury – Projektując łazienki w inwestycjach PRS, stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność oraz jakość wykorzystanych materiałów. To strefa, w której utrzymanie czystości nabiera największego znaczenia, dlatego wymaga odpowiedniego podejścia pod kątem doboru wyposażenia. Stelaże podtynkowe, podwieszane miski ustępowe czy miski bezkołnierzowe są najlepszym rozwiązaniem w takich projektach. Ogromne znaczenie mają również rozwiązania proekologiczne, takie jak oszczędnościowy system spłukiwania z funkcją stop, który ogranicza zużycie wody. Producenci, tacy jak Geberit, idealnie wpisują się w ten sektor, ponieważ oferują rozwiązania najwyższej jakości, gwarantują ciągłość produkcji i 25 lat dostępności części zamiennych – podpowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom

Dodaj komentarz