Lastryko kojarzy nam się najczęściej z okresem PRL-u. Nie znaczy to jednak, że płytki tego rodzaju to już przebrzmiała historia. Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że ta dekoracja wnętrzarska zyskuje w naszych czasach coraz więcej zwolenników. Dzięki nowym technologiom i oryginalnym projektom płytek, wyroby tego rodzaju mogą śmiało konkurować z podobnymi produktami.

Uniwersalne zastosowanie

Płytki Lastryko, zwane również terazzo lub sztucznym kamieniem powstają z cementu, wody, grysu i barwnika. Najczęściej wykłada się nimi podłogi i ściany w łazienkach i pomieszczeniach kuchennych. Mogą jednak znaleźć swoje miejsce również w biurach, salonach czy sypialniach. Z materiału tego wykonuje się również parapety, schody, umywalki, blaty oraz inne ozdoby. Mają one tak szerokie zastosowanie, gdyż odznaczają się trwałością. Są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i różnorodne warunki atmosferyczne.

Szeroki wybór

Podczas zakupu płytek Lastryko w sklepie https://www.carrea.pl/plytki-lastryko warto zwrócić uwagę na ich kształt i kolor. Najczęściej spotkamy kafelki prostokątne i heksagonalne. Jeśli chodzi o barwę, to dominują te naturalne. Poza tym można spotkać różnorakie odcienie uzyskane sztucznie. Umiejscowione w cemencie kawałki grysu mogą być drobne lub duże i wyraziste. Możemy zatem wybrać te, które odpowiadają naszym potrzebom lub upodobaniom. Do wyjątkowych płytek Lastryko można zaliczyć te, które są pokryte wzorami. Dzięki nim można uzyskać niezwykle piękne powierzchnie.

Do kuchni

Klasyczne kafle terazzo świetnie się nadają do kuchni. Przede wszystkim umieszcza się je na ścianie wokół przestrzeni związanej z gotowaniem i innymi czynnościami tego typu. W takim miejscu ciekawie się prezentują barwione płytki Lastryko o dużych kawałkach grysu. Do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym doskonale będą pasować wersje z zatopionymi niebieskimi, żółtymi lub pomarańczowymi kawałkami kamienia. Płytki tego rodzaju bardzo dobrze nadają się też jako wykończenie posadzki kuchennej. Warto w tym celu wybrać kolorystycznie wyraziste kafelki, dzięki czemu staną się oryginalną ozdobą wnętrza.

Do łazienki

Ze względu na wysoką odporność na wilgoć płytki Lastryko są wręcz stworzone do łazienki. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę podłogę. To właśnie tutaj woda najczęściej styka się z posadzką. Poza tym warto pomyśleć o wykończeniu tego rodzaju ozdobą wnęki kabiny prysznicowej. Oczywiście można też śmiało wyłożyć nimi ścianę nad wanną lub umywalką. Płytki te bardzo dobrze się nadają do nowoczesnych i eleganckich łazienek. Czarne terazzo będzie pasować do industrialnego lub minimalistycznego wnętrza. Natomiast szare płytki można połączyć z przezroczystymi elementami i zyskać dzięki temu bardziej surowy klimat.

Dodaj komentarz