Prysznic w małej łazience – czy to się uda?

Spis treści

Aranżacja małej łazienki nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza jeśli chcemy urządzić ją ładnie, funkcjonalnie i nowocześnie. Przed takim trudnym wyzwaniem stają zazwyczaj posiadacze małych domów i mieszkań, gdzie metraż łazienek jest znacznie ograniczony. Jednak pocieszający jest fakt, że w sklepach budowlanych znajdziemy mnóstwo rozwiązań dla małych tzw. pokoi kąpielowych, a poniżej kilka wskazówek, którymi warto się kierować urządzając takie niewielkie wnętrze.

Mała łazienka prysznic czy wanna?

W każdej łazience najważniejszą funkcje pełni przestrzeń kąpielowa. Od indywidualnych preferencji właściciela zależy czy będzie prysznic, czy też wanna. Zazwyczaj z niewielką łazianką, kojarzy się kabina prysznicowa, która zajmuje o wiele mniej cennego miejsca niż nawet najmniejsza wanna. W dobrze przemyślanym wnętrzu kabina prysznicowa może praktycznie zniknąć z widoku, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu znajdują się wnęki, które mogą posłużyć za ściany kabiny, a wtedy potrzebne będą nam tylko drzwi lub jedna ścianka do brodzika.

Przy bardzo małych łazienkach najlepszym rozwiązaniem jest, narożna, półokrągła kabina. Osoby, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, lecz niestety nie mogą pozwolić sobie na dużą taką dużą, mogą pomyśleć o kabinie prysznicowej z głębokim brodzikiem, lub o bardzo małej wannie ze specjalnym parawanem np. szklanym oraz deszczownicą. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne. Dzięki temu możemy wziąć szybki prysznic jak i zrelaksować się po ciężkim dniu w przyjemniej kąpieli w pianie. W sklepach budowlanych bez problemu znajdziemy wanny i brodziki o niewielkich wymiarach, które są projektowane z myślą o małych łazienkach. Chcąc zyskać na optycznym powiększeniu pomieszczenia, warto pomyśleć o prysznicu bez brodzika, zbudowanego z przezroczystego i gładkiego szkła. Inwestując w to rozwiązanie, praktycznie nie odczujemy jej obecności.

Prysznic w małej łazience - czy to się uda?

Kolejną zaletą kabin prysznicowych bez brodzika, jest łatwość utrzymania ich w czystości, gdyż pozbawione są zakamarków, trudnych do wyczyszczenia. Jeśli w łazience o niewielkim metrażu chcemy wstawić inne sprzęty np. pralkę i suszarkę, to najlepszym rozwiązaniem jest tylko brodzik lub kabina.

 Miska WC i umywalka w małej łazience

Nawet w małej łazience musi zmieścić się umywalka i miska WC. Z myślą o niewielkich toaletach i łazienkach powstały sanitariaty podwieszane, które są o wiele mniejsze niż standardowe muszle kolozetowe. Ponadto świetnie wpisują się w nowoczesne projekty i aranżacje pokoi kąpielowych. Podwieszane miski dają możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni, a powierzchnia podłogi nie zostanie zniszczona przez stojącą na nim muszlę. Taka miska WC jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości, bez problemów umyjemy podłogę pod nią i wokół niej. Produkowane są również stelaże slim, polecane do bardzo małych metraży. Warto rozważyć też zakup, krótszych kompaktowych muszli jeśli łazienka jest wyjątkowo ciasna. Jest to bardzo ważne w wizualnym odbiorze szczególnie małych łazienek, bo im większa podłoga, tym wnętrze wydaje się być przestronniejsze.

Przy wyborze umywalki do małej łazienki mamy znacznie więcej możliwości, bo ich wybór jest naprawdę bardzo duży i ciężko jest podjąć szybką i właściwą decyzję. Przede wszystkim umywalka musi być ona spójna z aranżacją i projektem łazienki. A to ułatwi nam wybór materiału z którego powinna być wykonana np. ceramika lub szkoło. W małych łazienkach świetnie sprawdzają się umywalki nadblatowe, zwłaszcza jeśli chcemy aby znajdowała się pod nią szafka. Umywalka nie może być zbyt mała, gdyż będzie nam służyła nie tylko do mycia rąk, ale również do mycia twarzy i zębów czy golenia. Niejednokrotnie wykonywany jest nad nią makijaż. Dlatego powinna mieć odpowiedni wymiar. Najbardziej funkcjonalne umywalki, to te głębokie oraz z możliwością montażu armatury i postawienia łazienkowych akcesoriów.

Prysznic w małej łazience - czy to się uda?

Przy aranżacji małej łazienki z prysznicem ważne jest także zamontowanie szafki, by móc przechowywać przeróżne potrzebne akcesoria, kosmetyki, środki chemiczne itp. Taka szafka świetnie sprawdzi się właśnie pod umywalką. Urządzając małe wnętrze bardzo ważne jest aby, nie przechowywać zbyt wielu rzeczy na wierzchu. Niekiedy koniczne jest wykonanie szafki pod umywalkę na zamówienie, jednak dzięki temu wnętrze łazienki będzie bardziej przestronne i funkcjonalne, a co najważniejsze zyskamy specjalne miejsce do przechowywania.

Lustra i oświetlenie

W małej łazience oprócz kabiny prysznicowej oraz podwieszanej miski WC i dobrze dobranej umywalki, za optyczną przestrzeń odpowiada również właściwe oświetlenie oraz lustra. Im większe lustro tym lepiej. Nad umywalką powinno znaleźć się powierzchnia lustrzana o minimalnych wymiarach 100×70 cm. Można wybrać lutro podświetlane lub zamontować nad nim oświetlenie LED czy też halogeny, których światło będzie się w nim odbijało. Ważne, aby łazienka była również dobrze doświetlona z góry. Nawet przy płytkach i terakocie w ciemnych kolorach pomieszczenie będzie wizualnie większe niż w rzeczywistości. Rozwiązań na odpowiednie oświetlenie łazienki jest naprawdę sporo i może one stanowić dodatkową i stylową ozdobę pomieszczenia.

Powiązane artykuły