TRENDING

Zaprawa do klinkieru – jak wybrać najlepszą?

klinkier

Spis treści

Celem wykorzystania korzystnych właściwości klinkieru, konieczne będzie zastosowanie właściwej zaprawy. Musimy wybrać specjalną jej odmianę, gdyż tradycyjne jej odmiany które mają w swoim składzie wapno, mogą prowadzić do powstania na powierzchni klinkierowej cegły wykwitów w białym kolorze. Na co zwracać uwagę, aby wybrana zaprawa do klinkieru była odpowiednio dobrana?

Nasiąkliwość cegieł

Nasiąkliwość cegieł, jest niezwykle istotna podczas wybierania zaprawy do klinkieru, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na wytrzymałość tego typu cegieł, ale także sam proces wiązania zaprawy. Cegły z uwagi na taki parametr, są bardzo zróżnicowane. Zastosować można bowiem ich nienasiąkliwe odmiany (do 2 procent nasiąkliwości) lub też te bardzo nasiąkliwe (nawet ponad 15 procent). Konieczne zatem będzie bardzo dokładne sprawdzenie, do jakich konkretnie cegieł wybrana przez nas zaprawa do klinkieru jest przeznaczona. W przeciwnym wypadku może ona nie ulec zawiązaniu, co przełożyło by się niewątpliwie na jej twardość. Zaprawa do klinkieru będzie się kruszyła, zaś jej kolorystyka stanie się niejednorodna.

Temperatura użytkowania

W przypadku zaprawy do klinkieru, nie można jej absolutnie bagatelizować, gdyż użycie jej w niewłaściwych warunkach w zdecydowany sposób odbije się na kwestii jej wytrzymałości. Wysokiej jakości produkt, może zostać wykorzystany w przedziale temperaturowym 5-25 stopni Celsjusza.

Klasa wytrzymałości na ściskanie

Oznaczana jest ona literą M i przypisaną do niej liczbą albo też cyfrą. Im będzie ona wyższa, tym większą wytrzymałością odznacza się dana zaprawa. W wypadku chęci murowania ogrodzenia, komina czy ścian elewacyjnych, warto jest zdecydować się na zaprawę charakteryzującą się wytrzymałością minimum M10.

Miejsce zastosowania

Do wyboru są w tym przypadku trzy opcje. Możemy bowiem kupić zaprawę do zastosowania wewnątrz, na zewnątrz albo uniwersalną jej odmianę. Jaka winna być zaprawa do użytkowania na zewnątrz? Przede wszystkim musi ona być mrozoodporna oraz wodoodporna. Powinna także wyróżniać się odpornością na uszkodzenia mechanicznej natury oraz na pojawianie się na jej powierzchni mikroorganizmów.

Wydajność

Dzięki temu oznaczeniu możemy się zorientować, jaką część muru będziemy w stanie przygotować z użyciem wyłącznie jednego worka danej zaprawy. Wartość tę podaje się przy uwzględnieniu grubości danych cegieł.

Powiązane artykuły